Rady pre začínajúcich záhradkárov

by spravca

Každý kto má čo i len malú záhradku sníva o prekrásnej záhrade plnej farebných kvetov, s rastúcimi bylinkami a možno aj nejakou zeleninou. K tomu ovocný strom alebo krík, aby si pochutili deti, ale aj dospelý.

Realita býva často iná z rôznych dôvodov. Nedostatok času alebo nedostatok finančných prostriedkov, často bráni v premene obyčajnej záhrady na vysnívanú záhradu. Niekedy je na vine aj samotný záhradkár, ktorý ešte nemá potrebné skúsenosti, aby zveľaďoval svoju záhradu.

Pre menej skúsených alebo úplne začínajúcich záhradkárov, existuje niekoľko rád, ktoré im pomôžu priblížiť záhradu ich predstavám.

Vízia

Pozrite sa na svoju záhradu a predstavte si, ako by mala podľa vás vyzerať. Keď nemáte predstavu ako by mala vyzerať záhrada ako celok, stáva sa, že pracujete po častiach, ktoré sa vám nakoniec vcelku nebudú páčiť. Keď najskôr porozmýšľate ako by sa vám to páčilo, stanete sa vlastným architektom svojej záhrady. Určíte si kde chcete kvety a kde naopak zeleninu, či bylinky. Rozhodnete sa, či chcete hojdačku alebo celé detské ihrisko. Možno chcete aj veľký altánok alebo len menšie posedenie na oddýchnutie. Keď si v hlave pospájate čo všetko chcete a ako by sa to dalo v záhrade usporiadať, potom vás čaká už len vyhrnúť rukávy a svoj sen zrealizovať.

Neponáhľať sa

Ak ste sa len stali majiteľom svojej záhradky, neplánujte prerobiť všetko hneď v prvý rok. Dôkladne si preverte rastliny a stromy, ktoré už na pozemku máte. Niektoré kvety a rastliny patria medzi trvalky a nakoniec môžete zistiť, že sa vám vo vašej záhrade páčia už tie ktoré tam máte. Možno ich dokonca ponecháte na mieste kde sú, prípadne ich presadíte na miesto, kde sú pre vás vhodnejšie. Ak vám zostali stromy na pozemku, počkajte si na prvú úrodu aby ste zistili v akom sú stave. Bola by veľká škoda, vyrúbať stromy, ktoré vám bohato zarodia rôzne ovocie. Ak sú na pozemku ovocné kríky či vinič a sú viditeľne za zenitom, môžete si z nich zobrať pár odrezkov na rozmnoženie novej mladej rastliny.

Klíma a prostredie

Pre záhradkárov, ktorý nemajú veľké skúsenosti a nevedia aké potreby majú rastliny v ich záhrade je najľahšia rada. Pýtajte sa. Pýtajte sa v miestnom záhradnom centre alebo skúsenejšieho záhradkára v okolí. Dostanete tak radu, ktorá je od ľudí, ktorý poznajú miestnu klímu, okolie a pôdu. Veď iné je pestovať na juhu Slovenska, ako napríklad na Orave.

Kvalita

Lepšia kvalita sa oplatí. Samozrejme to neznamená, že kúpite to najdrahšie čo je možné kúpiť s predstavou, že je to tá najlepšia vec. Rovnako sa ale neoplatí kúpiť najlacnejší nástroj, ktorý vám ledva vydrží jednu sezónu. Pri rastlinách a aj pri náradí premýšľajte dlhodobo. Kvalitnejšie náradie (aj keď drahšie) vám vydrží dlhšie a nakoniec zistíte, že je to aj ekonomickejšie ako kupovať každý rok nové.

Susedská výpomoc

Asi nikto nie je odborník na všetko a aj v záhrade je toľko rastlín a kvetov, že by sa jednému z toho zatočila hlava. Nemusíte si naštudovať o každom kvete a strome v záhrade. Pokiaľ máte suseda, ktorý sa vyzná napríklad v kvetoch, požiadajte ho o pomoc a radu. Rovnako on v budúcnosti môže požiadať vás o výpomoc pri iných rastlinách. Pomoc môže byť aj manuálneho charakteru. Skúsenosti prichádzajú obvykle s vekom a tak za dobrú radu sa môžete odvďačiť starším susedom pomocou pri ťažšej činnosti v záhrade.

V rámci susedských vzťahoch sa často pestuje aj takzvaný výmenný obchod. Vymieňajte si navzájom semená alebo cibule rastlín a budete spokojní všetci. Ak má sused v záhrade červené ríbezle a vy čierne, tak si vymeňte pár odrezkov pre rozmnoženie. Je to určite výhodnejšie ako keby ste si obaja museli kupovať novú rastlinku. Takisto si môžete požičať aj náradie, čo tiež pomôže ušetriť nemalý peniaz.

 

You may also like