Máte radi zeleň? Pestujte tieto nenáročné rastliny

by spravca

Máte radi zeleň a kvety, ale nemáte „bunky“ na ich pestovanie? Existuje množstvo izbových rastlín, ktoré prežijú aj v rukách toho najväčšieho zabijaka zelene. Prinášame vám tipy na sedem nenáročných izbových rastlín.

ALOE VERA

Táto milá zelená rastlinka je vám iste známa aj ako zdravá zložka kozmetiky alebo nápojov. Okrem toho vie skrášliť váš príbytok. Ide o pútavo vyzerajúci sukulent s veľkými špicatými listami. Výhodou je, že aloe vera má rada sucho a preto ju netreba často polievať. Stačí jej svetlé miesto a teploty okolo 21 °C. Výborne vyzerá na parapetnej doske, ale aj ako dominanta izby. Dorastá do výšky a šírky jedného metra.

TUČNOLIST

Tučnolist je obľúbená izbová, ale aj exteriérová rastlina. Ukáže dobre naozaj všade. Jej odroda tučnolist vajcovitý je menšieho vzrastu a upúta na prvý pohľad krásnymi guľatými listami a sviežou zelenou farbou. Rastlina má rada veľa svetla a preto ju umiestnite blízko okien. Izbová teplota je pre tučnolist ideálna. Vo svojich mäsitých listoch dobre udržuje vlahu a preto ho netreba často polievať. Ak ho pestujete už niekoľko rokov, môže vás prekvapiť kvetmi. Kvitne totiž zhruba po ôsmych rokoch od vysadenia.

SLONIA NOHA

Meno dostala rastlina od svojho kmeňa, ktorý pripomína nohu slona. Na konci kmeňa je nádherná zelená záplava trávnatých listov. Tieto listy sú značne ostré a preto si pri manipulácii s ňou dávajte pozor na porezanie rúk. Rastlina sa vám odvďačí za slnečné miesto a pravidelné zalievanie, ale až po vyschnutí zeminy. Rastie pomaly čo ocenia majitelia malých bytov. Čím je rastlina staršia, tým je viacej odolnejšia. Vo svojej domovine (Mexiko) môže dorásť až do výšky 9 metrov. Odrody rastúce v interiéry dorastajú do jedného metra.

HOJA VOSKOVÁ

Hoja patrí medzi popínavé rastliny a meno dostala podľa nádherných zeleno voskových listoch. Môže dorásť do výšky 120 centimetrov. V minulosti sa u nás hojne pestovala, dnes je v domácnostiach vidieť poredšie. Je však nenáročná na pestovanie. Stačí jej svetlé miesto a občasné zalievanie . Nemá rada prievan a premiestňovanie. Pri správnej starostlivosti zakvitá bielymi a ružovými kvietkami. Kvety sú usporiadané do okolíkov a v strede majú žiarivú škvrnu. Vedia nádherne voňať a vydržia kvitnúť naozaj dlho. Počas leta občas vylučujú sladkú medovicu.

ŽENSKÉ ŠŤASTIE (LOPATKOVEC)

V našich končinách je lopatkovec veľmi rozšírený. Rastlina má dekoratívne pôsobiace lístie a biele kvety, ktoré sú vlastne modifikované listy. Meno rastlina dostala podľa povery, ktorá vraví, že ženy v jej prítomnosti opeknejú a nájdu vnútornú rovnováhu. Rastlina má rada polotieň a teplejšie prostredie. Zalievajte ju až po vyschnutí substrátu. Nezabudnite na rosenie listov. V tomto prípade vám vie prečistiť vzduch v izbe a dodať potrebnú vlhkosť každému prostrediu. Výška rastliny je od 25 do 75 centimetrov.

MONSTERA SKVELÁ

V posledných rokoch čoraz viacej obľúbená interiérová rastlina patrí medzi najmenej náročné. V malých bytoch sa neodporúča pestovať. Dorastá totiž do úctyhodných rozmerov 3 až 5 metrov (vo svojom prirodzenom prostredí až 20 metrov). Zaujímavo pôsobiace veľké zelené listy s voskovaným povrchom majú po okrajoch zárezy rôznych tvarov. Pozor však na to, že rastlina patrí medzi jedovaté (obsahuje ihličkovité dráždivé kryštáliky). Monstera má rada svetlé miesta, ale nie priame slnko. Obľubuje rosenie listov a zalievanie po preschnutí zeminy.

PIEPROVEC

Táto rastlina je populárna kvôli veľkému množstvu druhov (vyše 1000). Môže mať rôzne tvary listov a aj ich textúru alebo aj farbu (zelená, červená, strieborná). Ide o menšiu rastlinu, ktorá sa dobre vyníma na pracovnom stole. Dorastá do výšky 15 až 30 centimetrov. Je nenáročná na prostredie, nepotrebuje  veľa slnka a znesie dokonca severné stanovište. Rastlina má rada mierne suchú pôdu. Za starostlivosť sa vám odvďačí naozaj bohato. Pieprovec čistí vzduch od amoniaku, prachových častíc a elektromagnetického smogu. Nezabúdajte preto jeho listy pravidelne pretierať vodou.

 

 

 

You may also like