Záhradkárčenie zábavou – vyvýšené betónové záhony

Záhradkárčenie zábavou – vyvýšené betónové záhony

by spravca

Práca v záhrade je relaxom, no niekedy aj poriadnou drinou. Pre uľahčenie práce využíva veľa ľudí vyvýšené betónové záhony. Záhony umožnia lepšie kontrolovať podmienky pestovania a uľahčia aj celý proces výsadby a starostlivosti o rastliny. Veľký prínos vyvýšených záhonov je tiež v estetickom smere, keďže ide o dekoratívny prvok v záhrade.

Bohatá úroda vďaka vyvýšeným záhonom

Bohatá úroda je snom každého záhradkára. Niekedy však celú snahu zničia choroby rastlín alebo škodcovia. Vyvýšené betónové záhony pomáhajú podobným problémom predísť. Umožňujú pestovateľovi lepšiu kontrolu nad kvalitou a zložením pôdy. Keď pôdu obohatíte o živiny, nemusíte sa báť kontaminácie z okolia. Vyvýšené záhony umožňujú aj lepšie odvodnenie.

Pred hmyzom a škodcami, ktorí ničia plodiny, nepomôžu ako ochrana ani betónové ploty. Čo zaručene zabráni riziku zničenia úrody? Vyvýšený záhon. Vyvýšené záhony poskytujú najlepšiu ochranu pred škodcami a burinou. Betónové steny záhonov tvoria fyzickú bariéru, ktorá sťažuje prístup hlodavcom a hmyzu. Údržba záhonov je veľmi jednoduchá, keďže sa v nich nešíri burina.

Okrem uľahčenej práce, vďaka menšiemu riziku kontaminácie úrody, vám práca pôjde od ruky aj z dôvodu, že záhony sa nachádzajú vo výške. Odpadá nutnosť častého ohýbania alebo kľačania na zemi. Z tohto dôvodu sú vyvýšené záhony častou voľbou starších ľudí a záhradkárov, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť.

Aký dizajn vyvýšených záhonov vybrať

V záhrade vyzerajú najlepšie prírodné materiály ako kameň, štrk, zemina. Možno sa obávate, že betónové záhony ublížia vzhľadu záhrady. Obavy nie sú na mieste. Vyvýšené betónové záhony je možné kúpiť v rôznych dizajnoch, ktoré do zelene a záhrady skvele zapadnú. Veľmi obľúbená je imitácia dreva. Na prvý pohľad nerozoznáte, že sú záhony betónové. Získate tak veľký bonus k výhodám betónu, ktoré zahŕňajú pevnosť a dlhú životnosť.

Výstavba záhonov je veľmi jednoduchá. Väčšina výrobcov dodá kompletný balík pre výstavba záhonov od dielcov cez závitové tyče až po podložky. Dôležité je prečítať návod montáže a záhony postaviť na rovný, spevnený povrch. Odporúčame si vopred dobre premyslieť, kam záhon postavíte. Vyčleňte mu dostatok priestoru na slnečnom mieste s prístupom k vode.

Betónové záhony vyžadujú minimálnu údržbu. Pravidelne kontrolujte stav stien a v prípade potreby opravte praskliny. Udržiavajte pôdu v záhonoch v dobrom stave, nezabúdajte na pridávanie hnojív a organických materiálov. Jednotlivé rastliny vysaďte k sebe podľa toho, koľko potrebujú vlahy.

Dajte šancu vyvýšeným záhonom, ktoré vám prinesú veľa úžitku a radosti z pestovania vlastnej zeleniny a kvetov.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like