Oáza relaxu v záhrade vďaka altánku – ako ho postaviť?

Oáza relaxu v záhrade vďaka altánku – ako ho postaviť?

by spravca

Altánok je skvelou okrasnou i funkčnou záhradnou stavbou. Sprostredkuje príjemný tieň v horúcich dňoch, chráni pred dažďom a vetrom. Altánok je tiež miestom pre relax a oddych s rodinou a priateľmi. Na čo všetko sa dá altánok využiť a ako ho svojpomocne postaviť?

Čo je altánok a na čo slúži?

Altánok je samostatne stojaca konštrukcia, ktorú tvoria nosné piliere a strieška. Vyrába sa z rôznych materiálov. Najčastejšie sa na jeho stavbu využíva kvalitné stavebné rezivo a hliník. Altánok slúži hlavne ako oddychový priestor, ale jeho využitie je oveľa širšie. Je miestom, ktoré poskytuje tieň a ochranu pred nepriaznivým počasím. V daždi a vetre vám altánok poskytne úkryt a umožní vám tráviť čas vonku aj v nepriaznivom počasí.

Altánok sa stane miestom, kde si môžete oddýchnuť od každodenných starostí a stresu. Môžete si pod ním vychutnať šálku kávy, prečítať knihu alebo posedieť s priateľmi pri grilovaní. Ide tiež o veľmi peknú doplnkovú stavbu, ktorá dodá záhrade estetickú hodnotu. Altánok sa dá využiť aj na iné účely, napríklad na uskladnenie záhradného náradia, na grilovanie alebo ako detský kútik.

Ako postaviť altánok svojpomocne?

V prvom rade sa rozhodnite o veľkosti a tvaru altánku podľa veľkosti a dispozícií vašej záhrady. Zvážte umiestnenie altánku v záhrade s ohľadom na slnečné a veterné podmienky, ako aj na prístup k vode a elektrickej energii. Vyčistite a vyrovnajte pozemok, kde bude altánok postavený. Pred výstavbou si overte nutnosť získania stavebného povolenia.

Základy altánku by mali byť pevné a stabilné. Môžete ich vytvrdiť z betónu alebo z dlažobných kociek. Na výstavbu altánku sa najčastejšie používa drevo kvôli prírodnému vzhľadu, ktorý sa do záhrady hodí najviac. Drevo je tiež jednoduché na opracovanie. Pri stavbe altánku je dôležité používať kvalitné drevo, ktoré je odolné voči hnilobe a drevokazom. Odporúča sa používať drevo s certifikátom.

Nosná konštrukcia altánku sa vyrába z drevených hranolov. Hranoly musia byť ošetrené proti hnilobe a drevokazom a zasadené do betónu s oceľovými pätkami. Dôležité je zabezpečiť, aby bol rám dostatočne pevný a stabilný. Trámy vzájomne pospájajte kovovými väzníkmi. Na nosné trámy sa následne inštaluje strecha altánku. Najviac preferovaná je jednoduchá strecha z drevených dosiek, ale použiť je možné aj plech alebo šindľovú strechu. Tieto materiály sa inštalujú na krokvy namontované v tvare písmena A. Po výstavbe drevného altánku nezabudnite kontrolovať stav spojov a dreva. Drevené časti altánku by ste mali pravidelne ošetrovať olejom alebo lazúrou, predĺžite tak životnosť altánku.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

You may also like