Rozhodli ste sa, že si svoju záhradu zútulníte a skrášlite záhradným altánkom? Taký altánok môže slúžiť nielen na relax, ale tiež na vykonávanie rôznych činností – od záhradných prác, až po domáce majstrovanie! A preto sa na záhradu určite hodí. Predtým, ako ho však začnete stavať, mali by ste si zopár vecí premyslieť.

Mám na altánok vhodné miesto?

Altánok si v každom prípade na záhrade postavte len vtedy, ak naň máte dostatok vhodného miesta. Určite sa neoplatí zaplniť si altánkom jedinú voľnú plochu. Trošku priestoru a „výbeh“ predsa potrebujú aj deti. Ak dostatok miesta máte, vyberte rovnú a pevnú plochu.

Rozmery altánku

Samozrejme súvisia s výberom vhodného miesta. Takže si vopred rozmyslite, aký veľký má altánok byť. Skúste si ho napríklad prirovnať k miestnostiam vo vašom dome a podľa toho sa orientujte. Má byť veľký ako obývačka alebo stačí len menší priestor?

Aký účel bude altánok spĺňať?

Toto takisto súvisí s jeho budúcimi rozmermi, a teda aj výberom vhodného miesta. Rozmyslite si, či budete používať altánok len na posedenie s priateľmi alebo tu budete vykonávať aj iné činnosti. V závislosti od toho môžete zvážiť aj elektrické pripojenie, či potiahnutie vody. Chcete v ňom mať aj krb? A bude sa nachádzať v strede altánku alebo na kraji?

Aké bude okolie altánku?

Nezabudnite na to, že k altánku musí viesť aj pohodlná cestička. Aby ste napríklad nemuseli do altánku chodiť po blate, hodí sa upraviť aj túto prístupovú cestu. Máte na to priestor? Je možné prístupovú cestičku vybetónovať, prípadne vyložiť kameňmi? Dôležité je tiež bezprostredné okolie altánku. Rozmyslite si, či nebude napríklad zatieňovať kvety vo vašej záhrade. Ideálne je, ak je z jednej strany altánku živý plot. Ten poskytne aj prirodzenú ochranu pred nepriazňou počasia.

Ak ste si toto všetko premysleli, zrejme už aj máte predstavu, ako bude váš budúci altánok vyzerať. Ostáva už len jediné rozhodnutie. Postavíte si ho svojpomocne alebo si kúpite hotový altánok, ktorý do záhrady len inštalujete? Všetko závisí od vašej šikovnosti a finančných možností!

 

článok ako sa starať o záhradný altánok 

You may also like