Nadzemné bazény - tipy na bazény a ich prevádzku

Nadzemné bazény – tipy na bazény a ich prevádzku

by spravca

Existuje lepší relax počas horúceho letného dňa, ako sa ponoriť do bazéna, ideálne dokonca v pohodlí vlastnej záhrady? Mať vlastný nadzemný bazén však nie je takým nedostupným luxusom, ako by sa mohlo zdať. S trochou plánovania, správnym výberom a kvalitnou údržbou si môžete užívať osvieženie bez toho, aby ste niekam museli ísť.

Výhody nadzemných bazénov

Prečo si vybrať nadzemný bazén? Hoci sa jednotlivé typy a modely líšia, vo všeobecnosti ponúkajú nadzemné bazény veľmi dobrý pomer ceny, kvality a praktického využitia. Väčšina modelov má oproti zapustenému bazénu jednoduchú inštaláciu, zaberá menej miesta a v prípade potreby je možné ich jednoducho presunúť. Údržba taktiež býva jednoduchšia.

Aký typ si vybrať?

Prvé dve otázky, ktoré musíte zodpovedať sú rozpočet a to, či bazén budete používať celoročne, alebo iba sezónne. Podľa toho si vyberiete konkrétny model. Môžete si vybrať viaceré typy nadzemných bazénov – nafukovacie, bazény s nafukovacím lemom alebo “tradičné” nadzemné bazény s oceľovou stenou. Niektoré modely sú určené na (čiastočné) zapustenie do zeme.

Príslušenstvo k nadzemným bazénom – bez čoho sa nezaobídete

Bazén by mal byť čistý, bezpečný a jeho údržba by mala byť čo najpraktickejšia. Určite sa nezaobídete bez čerpadla a filtrov. Vhodný typ čerpadla závisí na type bazéna a pri filtrácii sa rozhodujte medzi pieskovou filtráciou (drahšia, no vhodná na celoročnú prevádzku a nenáročná na údržbu) a kartušovou filtráciou (lacnejšia, vhodná pre sezónnu prevádzku bazéna).

Ďalšie príslušenstvo na údržbu zahŕňa čistiace prostriedky, prípadne vysávač na bazény, prípravky na udržiavanie dobrého chemického zloženia (napr. chlórové tablety a prípravky proti riasam). Zvážiť môžete aj nákup solárnej plachty a odporúčaj[ sa aj schodíky k bazénu.

Údržba nadzemného bazéna

Udržiavať bazén v dobrom stave je otázkou rutiny. Navyknúť si na dennú a týždennú (napr. víkendovú rutinu) vám uľahčí život. Medzi každodenné úkony patrí:

  • Zmerať pH a koncentrácie chlóru
  • Spustenie filtra
  • Kontrola činnosti filtra a čerpadla
  • Kontrola výšky vody a základné prečistenie

Raz za čas treba venovať čas dôkladnej kontrole prevádzky. Údržba nadzemného bazéna by mala pravidelne zahŕňať:

  • Vydrhnutie stien a povrchu bazéna
  • Doplnenie chlórových tabliet, prípravku proti riasam, kontrola alkalinity
  • Kontrola cirkulácie vody a prípadné prečistenie/výmena filtra

V prípade, že bazén používate iba v letnej sezóne, nezabudnite na kvalitné zazimovanie bazéna a jeho príslušenstva (schodíky, čerpadlo, filter a pod.) na suchom mieste. Obzvlášť dôkladne vyčistite a zazimujte samotný bazén – či ho už v zime demontujete, alebo nie. Na trhu sú dostupné kryty aj nemrznúce zmesi pre bazény.

You may also like