Ako vybrať tú správnu kvalitnú stoličku?

Ako vybrať tú správnu kvalitnú stoličku?

by spravca

Kúsok nábytku, ktorý má doma pravdepodobne každý. Sedíme na nej pri stole, pri práci, deti v škole. Niekto by možno povedal, že na jej výbere až tak nezáleží. Je to jednoducho kus dreva alebo plastu na nožičkách, čo na tom navyberáme? Keď tak farbu..

Opak je však pravdou, výber stoličky nie je až taký jednoduchý.

Keď sa povie stolička

Nie je to len kus nábytku, ktorý musíme doma strpieť. Stolička je pre nás miestom odpočinku a aj prostriedkom, ako sa pohodlne najesť alebo pracovať pri počítači. Kým jedálenské stoličky bývajú väčšinou drevené, kancelárske stoličky sú buď z plastu, alebo ide už skôr o pohodlné kancelárske kreslá.

Či tak alebo onak, na stoličke by sa nám malo dať dobre, rovno a pohodlne sedieť. Pri výbere treba zohľadniť naše telesné proporcie i to, na čo konkrétne budeme stoličku používať.

Záleží na cene?

Áno aj nie. Najlacnejšie stoličky nebudú asi nijak extrémne kvalitné, no na druhú stranu, vysoká cena nie je vždy zárukou kvality. Navyše, ak budete na stoličke sedieť jednu až dve hodiny denne, nemusíte za ňu zbytočne utrácať. Kto však na tejto stoličke strávi 6-8 hodín denne, ten by už mal siahnuť po kvalitnej a pravdepodobne aj drahšej stoličke, prípadne aj po zdravotnej stoličke.

Na čo všetko si dať pozor pri výbere jedálenskej stoličky?

Jedálenská stolička musí byť tiež pohodlná. Pri jej výbere sa držte nasledujúcich zásad.

  • Aká je stolička, ako celok, vysoká?
  • V akej výške sa nachádza sedadlo?
  • Aká je hĺbka sedadla?
  • Je sedadlo pre vašu postavu dostatočne veľké?
  • Z akých materiálov je stolička vyrobená?
  • Aký vysoký je stôl, ku ktorému stoličky postavíte?

Prečo je toto všetko dôležité? Z dôvodu, aby sa vám pohodlne sedelo a aby ste neohrozovali svoje zdravie, mal by byť medzi doskou stola a sedadlom stoličky priestor veľkosti 22-27 centimetrov. Výška sedadla by mala byť o niečo menšia, ako je dĺžka vašich nôh po kolená. Navyše, určite nechcete na sedadle sedieť len polovicou zadku.

Kapitola sama o sebe sú vysoké, takzvané barové stoličky.

Ako vybrať kancelársku stoličku?

Ako vybrať kancelársku stoličku?

Pracujete v kancelárii a pri počítači alebo pri stole trávite 8 hodín denne? V tomto prípade výber kancelárskej stoličky nepodceňujte. Investícia do kvalitnej kancelárskej stoličky sa vám vráti v podobe zdravia. Nebudú vás bolieť chrbát, hlava, ruky či kĺby. A to sa oplatí.

  • Kancelárska stolička musí byť vyrobená z kvalitných materiálov, sedadlo i operadlo by mali byť priedušné.
  • Zaujímajte sa o nosnosť stoličky.
  • Kolieska by mali byť umiestnené na päticu ramien, len tak bude stolička naozaj stabilná.
  • Ideálna stolička by mala byť nastaviteľná, s vysokým sedadlom, lakťovou opierkou, integrovanou opierkou hlavy a mala by byť otočná.

Snáď sme vám s výberom stoličky aspoň trochu pomohli. Niekedy však nie je nad osobnú skúsenosť. Opýtajte sa aj svojich priateľov a známych, aké stoličky sa osvedčili im. Poproste ich, či si ich môžete napríklad aj vyskúšať. Pokiaľ budete na stoličke tráviť dlhé hodiny, pri výbere určite nešetrite. Myslite na svoje zdravie.

You may also like