Vlastníte snežný skúter? Pozor na to, kde s ním jazdíte

Vlastníte snežný skúter? Pozor na to, kde s ním jazdíte

by spravca

Zimné mesiace nie sú len o leňošení doma alebo o lyžovaní. V horách si môžete užiť viaceré aktivity, na ktoré nezabudnete celý život. Jednou z nich je jazda na snežnom skútri. Mnohé horské strediská poskytujú možnosť prenájmu skútra a vo vyhradených areáloch smiete jazdiť aj s vlastným. Vedeli ste, že skúter je možné prevetrať tiež na ceste? Snežný skúter sa jednoducho vyplatí vlastniť.

Kde sa vzal snežný skúter

Snežné skútre sú podobne ako štvorkolky motorové vozidlá. So štvorkolkami majú ešte jedno spoločné. Veľa ľudí ich automaticky zaradí medzi vozidlá určené len na zábavu. Lenže taká štvorkolka sa dá na milión spôsobov využiť na farme a snežný skúter na vozenie nákladu. Je však pravda, že poslanie snežného skútra je baviť ľudí a prinášať im zážitok z rýchlej jazdy po snehovej prikrývke. Vo svete sa každoročne koná niekoľko prestížnych pretekov, počas ktorých si môžete zmerať svoje schopnosti jazdy na skútri so skúsenými jazdcami. História snežného skútra je pomerne dlhá. Prvou spoločnosťou, ktorá vyrábala snežné skútre, bola firma Polaris. Na skútri si mohli odvážlivci zajazdiť už v roku 1956. V súčasnosti patria snežné skútre Polaris k špičke v tomto segmente.

Horskí záchranári ich nemajú v láske

Je zaujímavé, že horskí záchranári snežné skútre nemajú radi napriek tomu, že ich sami často využívajú. So snežnými skútrami sa dokážu dostať tam, kde by sa iné vozidlo nedostalo. Neprístupný terén zdolajú vďaka skútrom rýchlo, čo je pri záchrane životov zranených turistov najdôležitejším faktorom. V rukách bláznivých rekreantov ich však nevidia radi. Predstavte si napríklad snežné skútre Lynx, ktoré vysoko prekonajú rýchlosť 100 km/h a v ceste im stoja malé stromčeky. Nezodpovední jazdci zabránia ich rastu tým, že im lyžiny odrežú končeky. Nielen príroda nájazdmi takýchto jazdcov trpí. Pri rýchlej jazde môže dôjsť k zraneniu lyžiarov alebo bežkárov, nedajbože sánkujúcich sa detí. Bohužiaľ si horskí pracovníci nemôžu s nelegálnymi jazdcami pomôcť, pretože zasiahnuť nedokáže ani polícia. Samotní pracovníci horskej služby nie sú kompetentní dávať pokuty a nemôžu vyhnať jazdcov. Maximálne ich napomenú a dúfajú, že sa nestane nehoda. Ak snežný skúter vlastníte, jazdite len s povolením, vo vyznačených areáloch alebo po ceste.

Presvedčte sa aj vy, že štvorkolka je perfektné vozidlo. Absolvujte skúšobnú jazdu alebo si nakonfigurujte svoju vlastnú štvorkolku na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

 

You may also like