Ak máte vlastný dom so záhradou, určite ste už niekedy uvažovali o záhradnom jazierku. Nebolo by to krásne? Sedieť na záhradnej hojdačke, užívať si slniečko a kochať sa pri tom pohľadom na vlastné jazierko plné rybičiek a okrasných rastlín. Krásne záhradné jazierko si môžete dopriať aj Vy. Postavíte ho veľmi jednoducho.

Kde zakladať jazierko?

Ak chcete mať plnohodnotné jazierko s vlastným ekosystémom a životom, budete doň musieť zasadiť aj rôzne rastliny. To sa zvyčajne robí na jar, prípadne v lete. Jazierko si však vykopte s dostatočným časovým predstihom, pokojne aj v jeseni. Pri výbere miesta sa poriadne zamyslite. Odkiaľ chcete mať na jazierko výhľad? Na akú svetovú stranu záhrady je najlepšie ho umiestniť? Odporúča sa východ, respektíve juhovýchod, aby na jazierko po celý deň nepálilo slnko. Mohlo by tak dôjsť k premnoženiu rias. Z rovnakého dôvodu je tiež vhodné, aby sa jazierko počas dňa aspoň chvíľu nachádzalo v tieni. Ak ste našli dobré miesto, môžete začať kopať.

Ako spraviť jazierko

V prvom rade si vytýčte a označte rozmery jazierka. Jazierko potom budujte vo forme kaskády, pričom prvá úroveň by mala mať hĺbku cca 30 centimetrov. Vykopte teda prvú, najplytšiu úroveň a takto pokračujte ďalej, do ďalších kaskád. Na každú úroveň potom vysadíte iné rastliny. Ak chcete mať v jazierku aj rybičky, musíte kopať do hĺbky minimálne 80 centimetrov, aby prežili zimu.

 

zen garden with massage stones and waterlily

 

Ak máte vykopané, nasleduje vyčistenie dňa od kameňov a jeho vystlanie. Môžete síce použiť betón, no najprirodzenejšie je vyplniť dno hrubou vrstvou ílu a následne pieskom. Íl zabráni miznutiu vody. Pri väčšej ploche jazierka sa namiesto ílu a piesku odporúča špeciálna odolná geotextília, na ktorú sa následne ukladá fólia. Geotextíliu aj fóliu dostanete kúpiť v špecializovaných záhradkárskych predajniach. Pri menších jazierkach, kde nie je silný tlak vody, stačí tenšia fólia. Pri väčších jazierkach potrebujete hrubšiu fóliu. Po jej uložení na dno ju poriadne povystierajte, aby mala čo najmenej záhybov. Okraje nestrihajte! Nechajte ich prečnievať.

Nasleduje napúšťanie vody a obkladanie okrajov jazierka kameňmi. A to tak z estetického, ako aj funkčného hľadiska. Kamene budú totiž pridržiavať okraje fólie. Okrem väčších kameňov môžete okraje vysypať aj štrkom alebo opatriť výsadbou, aby fóliu nebolo vidieť. Plnenie jazierka vodou je postupné. Počas neho totiž do jednotlivých kaskád musíte umiestňovať výsadbu, pričom začínate od najhlbších miest.

Pokiaľ ide o čistenie vody, v malom jazierku ho zabezpečia špeciálne vodné rastliny a ryby, ktoré sa živia riasami. S ich výberom Vám poradia priamo v predajni. Pri veľkom jazierku je však treba použiť filtračný systém. Po dokončení výsadby a naplnení vodou máte hotovo! A môžete si užívať pohľad na vlastnoručne zhotovené záhradné jazierko.

 

FOTO:  © Romolo Tavani + Gyula Gyukli / Dollar Photo Club

You may also like

Leave a Comment