Ako vyženiete krtka, myši a iné hlodavce?

Škodcovia v záhrade. Ako vyženiete krtka, myši a iné hlodavce?

by spravca

Každý škodí iným spôsobom, no ani jedného v záhrade určite nechcete. Kým myš zožerie prakticky čokoľvek, krtko podrýva korienky rastlín a tým spôsobuje ich zahynutie. Akých ďalších škodcov stretnete v záhrade a ako sa ich zbaviť?

Ktoré hlodavce škodia vašej záhrade

Okrem spomínaných myší, ktoré si s radosťou pochutia napríklad aj na jahodách alebo semenách rastlín, v záhrade narobí veľké problémy najmä krtko. Pri budovaní svojich podzemných chodbičiek podrýva rastliny a ničí ich korene. Krtko sa rastlinami neživí. Naopak, chutí mu hmyz, ktorý môže v záhrade škodiť. No napriek tomu je krt v záhrade nežiaduci. Okrem zničených korienkov rastlín škodí aj krtincami.

Aké ďalšie hlodavce môžu v záhrade narobiť škody? Z bylinožravých hlodavcov sú to najmä hraboš poľný a hraboš močiarny. Tí takisto žijú v podzemných chodbičkách. No na rozdiel od krtka si nevytvárajú krtince. Pôda po návšteve hrabošov vyzerá, akoby bola čerstvo prekyprená. Najväčším problémom je to, že hraboše sa živia rastlinami a dokonca škodia stromom. Obhrýzajú totiž ich kmene, aj korene. Hraboš poľný nepohrdne ani zemiakmi, cukrovou repou, jahodami, koreňovou zeleninou a dokonca cibuľkami kvetov. A tak môže v záhrade narobiť naozaj veľké problémy. Čo s týmito hlodavcami?

Takto sa zbavíte krtka, aj hlodavcov

Určite uznáte, že klasická pasca na myši vám v záhrade asi veľmi nepomôže. A ani „striehnuť“ na moment, kedy krtko vystrčí hlavu z nory, nie je najlepší nápad. Krtka by ste totiž nemali zabíjať, ale odchytiť a odniesť do prírody. To je však, povedzme si pravdu, nereálne. Pokiaľ ide o ostatné hlodavce, tie nemáte šancu vo voľnej prírode chytiť. Preto je najlepší spôsob ochrany vašej záhrady odpudzovač. Odpudzovač si vždy vyberajte podľa toho, aké zviera chcete odplašiť.

Odpudzovač krtkov

Ak vám najväčšie problémy v záhrade robí krtko, pomôže vám plašič krtkov. Tento elektronický odpudzovač krtkov si poradí aj s hrabošmi, piskormi a dokonca hadmi. Zapichne sa do pôdy, kde generuje zvuk a vibrácie na nízkych frekvenciách. Zvuk a vibrácie sa šíria zeminou a tak zvieratá, ktoré v nej žijú, rýchlo zasiahnutý priestor opúšťajú.

Odpudzovač hlodavcov

Na myši a potkany je najvhodnejší ultrazvukový odpudzovač hlodavcov. Vysiela ultrazvukové signály s premenným kmitočtom. Tie sú pre hlodavce veľmi nepríjemné. A tak v krátkom čase opúšťajú chránený priestor. Stačí ho zapojiť do elektrickej energie. Nie je potrebné žiadne nastavovanie. Odpudzovač hlodavcov je vhodný tak do exteriéru, ako aj do interiéru.

Najväčšou výhodou týchto odpudzovačov je, okrem ich vysokej účinnosti, aj jednoduché a bezstarostné použitie. Netrápte sa s neúčinnými pascami, lepidlami, či jedmi! Skúste odpudzovače, ktoré škodcov do vašej záhrady ani nepustia.

You may also like