Keď kov hrdzavie: Siahnite po správnych náteroch

by spravca

Čas zdolá všetko, aj odolné kovové materiály. Našťastie, je mnoho možností, ako zrenovovať zhrdzavené a ošumelé materiály zhotovené z kovu. Dôležité je len zvoliť správny postup a vhodné nátery.

Preč so starým náterom!

Pri renovovaní kovových materiálov je treba postupovať systematicky, a teda najprv zbaviť kov starého náteru a hrdze. Poslúži nám na to kovová špachtľa s ostrou čepeľou a zaoblenými rohmi. Pri boji s hrubšou vrstvou hrdze siahnite po drôtenej kefke, brúske či vŕtačke s drôteným kotúčom, ktorá je vybavená aj brúsnym papierom s väčšou zrnitosťou.

Na odstraňovanie hrdze a starých náterov z kovov funguje aj pieskovanie.

Po prvotnom odstránení nečistôt je nevyhnutné kovový povrch osušiť a odmastiť. Na veľmi zamastené plochy použite technický lieh, respektíve riedidlo, na málo mastné materiály si poradíte aj s obyčajnou vodou so saponátom.

A teraz konečne prichádza čas na samotné nanášanie farby na kov.

Druhy farieb na kov

Rozlišujeme niekoľko druhov farieb na kov – akrylátové, silikónové, olejové, alkydové, epoxidové, prípadne je dostupná aj polyuretánová farba. Jednotlivé farby sa od seba odlišujú výslednými vlastnosťami náteru, ale aj konzistenciou, spracovateľnosťou a dĺžkou schnutia náteru.

Stále platí, že najpoužívanejšie sú farby univerzálne. Je to istotne aj preto, že ich môžeme použiť na akýkoľvek kovový povrch. Akrylátové, teda vodou riediteľné farby rýchlo schnú, k úplnému stvrdnutiu dochádza po 8 hodinách od natretia. Naviac sú elastické, preto sa hodia aj na zaťažované plochy ako sú strechy, pozinkované odkvapy či kovové ploty.

Syntetické farby si vieme zriediť riedidlom podľa potreby a očakávanej hustoty výsledného náteru. Ich výhodou je, že po vyschnutí sú veľmi odolné. Neohrozia ich ani nepriaznivé poveternostné vplyvy, avšak nie sú až také pružné ako nátery riediteľné vodou.

Dostupné sú i náterové hmoty, ktoré odolajú aj nadmernej vlhkosti či extrémnemu zaťaženiu. Je vhodné ich použiť napríklad na náter bojlerov alebo radiátorov.

You may also like