Čo hrozí ak zanedbáme dentálnu hygienu.

by spravca

Mnoho Slovákov stále podceňuje pravidelnú profesionálnu dentálnu hygienu. Spoliehajú sa výlučne na domácu starostlivosť a zubného lekára vyhľadajú až keď niečo bolí. Tak ako by mala byť samozrejmosťou pravidelná preventívna prehliadka, mala by sa stať samozrejmosťou aj dentálna hygiena v zubnej ambulancii. 

Čo je to vlastne dentálna hygiena?

Dentálna hygiena v zubnej ambulancii je preventívna metóda ošetrenia chrupu. Zubný lekár alebo hygienik vám najskôr zo zubov odstráni zubný povlak a kameň. Následne sa zuby pieskujú. Pieskovanie sa robí kombináciou silného prúdu vody, vzduchu a jemného prášku. Odstránia sa usadeniny aj v medzizubných priestoroch a povrch zubov sa vyhladí.

Niektorí ľudia sa obávajú bolesti pri vykonávaní dentálnej hygieny. Vo všeobecnosti platí, že dentálna hygiena je bezbolestný zákrok. Ak pociťujete pri zákroku bolesť, môže ísť o podráždenie spôsobené pieskovaním alebo zanedbaný zubný kaz či zápal. Vždy o bolesti informujte vykonávajúceho lekára alebo zubného hygienika.

Čo hrozí ak zanedbáme dentálnu hygienu

Zubný kameň len ťažko odstránite doma, a už vôbec nie za pomoci ústnej vody. Odolný zubný kameň a povlak musí zo zubov odstrániť zubný lekár alebo hygienik, v opačnom prípade vám hrozí väčšie riziko zubného kazu a zápalu ďasien. Pravidelnou dentálnou hygienou sa veľmi účinne vyhnete paradentóze. Nepríjemnému ochoreniu ústnej dutiny, pri ktorom dochádza ku krvácaniu ďasien a v neliečených prípadoch až k strate zubu.

Dentálnej hygiene sa nevyhýbajte ani v prípade, že máte zubné implantáty. Práve naopak. Pre zachovanie pekného vzhľadu zubných implantátov a predĺženie ich životnosti sa doporučuje pravidelná návšteva zubného lekára spolu s dentálnou hygienou.

Len zdravé zuby môžu byť krásne. Pravidelnou dentálnou hygienou v zubnej ambulancii si udržiavate zuby nielen zdravé ale aj prirodzene biele.

Dentálna hygiena síce nedokáže plnohodnotne nahradiť ambulantné bielenie zubov, no dokáže veľmi účinne odstrániť zafarbenie a škvrny spôsobené životným štýlom.

Tento efekt sa dosiahne  pieskovaním, počas ktorého sa zo zubov odstránia škvrny od kávy, červeného vína, fajčenia a iných vysoko pigmentových potravín.

 

 

 

You may also like