Ako ochrániť úrodu pred jarnými mrazmi

Ako ochrániť úrodu pred jarnými mrazmi

by spravca

Jarné počasie vie byť vskutku premenlivé. Nejeden záhradkár prišiel o časť úrody kvôli nečakaným mrazom. Sami sme v posledných dňoch na vlastnej koži okúsili, že deň nás oklame vysokými teplotami a v noci sa nepríjemné ochladí. Najviac rizikové sú rána, kedy hrozia prízemné mrazíky. Tie nie sú ničím výnimočným ani počas apríla a mája. Existuje zopár tipov a rád, ktoré vám pomôžu plodiny ochrániť pred mrazom. Vyskúšajte ich, aby vaša práca nevyšla nazmar.

Mráz ničí púčiky, ktoré nedokážu rozkvitnúť

Ak vaše ovocné stromy už začali otvárať púčiky, tak si dávajte na mrazy mimoriadny pozor. Na ochranu drevín slúžia špeciálne textílie, ktorými sa stromčeky obalia. Veľké stromy nie je možné týmto spôsobom ochrániť. Na veľké ovocné stromy zaberá ako ochrana ich polievanie vodou. Dôkladne polejte celú korunu stromu. Vytvorí sa na nej ochranný obal, cez ktorý mráz neprenikne. Jednoduchým spôsobom ochrany stromčekov sú nádoby s vodou rozmiestnené v jeho okolí. Odparovaná voda zabráni prieniku studeného vzduchu k púčikom.

Podobne pomáha zadymovanie brániace zmenám teploty priamo nad povrchom pôdy. Zakúpiť sa dajú aj chemické postreky. Tie veľmi dobre chránia v spojení s postrekom stromov vodou. Všetky spomínané metódy je nutné realizovať ešte pred vypuknutím mrazov. Radíme vám, aby ste si zakúpili vlastnú meteostanicu. Domáca meteostanica nie je vôbec drahá záležitosť a meteostanice, ktoré disponujú vonkajšími snímačmi vedia predpovedať počasie pomerne presne. Okrem zmeny teplôt dokáže meteostanica vopred zistiť predpokladaný úhrn zrážok alebo silný vietor, ktorý škodí stromom rovnako ako mráz.

Nezabudnite ani na ochranu zasadenej zeleniny

Nielen ovocné stromčeky sa nekamarátia s mrazíkom. Dbajte na to, aby bola chránená tiež zasadená zelenina. Ako účinne zabrániť jej zamrznutiu? Prvou veľmi jednoduchou radou je investícia do fóliovníkov alebo skleníkov. V ich útrobách bude každá rastlina v bezpeční. Provizórnu ochranu dokážete vyrobiť z plastových nádob. Obdobne sa dá využiť tiež kartónová škatuľa zaťažená kameňmi. Podobne ako fóliovníky bránia rastliny pred mrazom netkané textílie. Tie vytvoria v okolí rastliny tepelnú izoláciu a udržia v blízkosti rastliny teplo sálajúce z pôdy. Pohodlným spôsobom je využitie chémie. Existujú postreky dodávajúce rastlinám ochranu proti mrazu až na 9 mesiacov. Ich výhoda okrem jednoduchého použitia tkvie v tom, že rastliny sú po nástreku vitálnejšie a silnejšie.

 

 

 

You may also like