Záhradná sezóna je tu. Ako sa postarať o drevený záhradný nábytok

Záhradná sezóna je tu. Ako sa postarať o drevený záhradný nábytok

by spravca

Konečne nastal ten čas, kedy sa dni predlžujú, teplota sa zvyšuje a trávime čoraz viac času vonku. Ľudia, ktorí majú záhradu a terasu sa na túto sezónu tešia ešte viac, pretože teplé počasie pre nich znamená relax na záhradnej terase. K terase neodmysliteľne patrí záhradný nábytok. Ak vlastníte drevené posedenie, budete sa musieť pred sezónou o nábytok adekvátne postarať.

Exotické dreviny nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť

Ak ste investovali do záhradného nábytku z exotických drevín, tak ste vyhrali. O takýto nábytok sa nemusíte takmer vôbec starať. Nepodlieha vplyvu vlhkosti a ani nevysychá. Niektorí ľudia takýto nábytok nechávajú celú zimu vonku a iba ho zakryjú ochrannou plachtou. Jedinou nevýhodou exotického dreva je zmena jeho zafarbenia. Napríklad veľmi obľúbené teakové drevo rokmi mení farbu na sivú patinu. Nie každému sa farebné zmeny páčia. Zabránite im tak, že drevo natriete olejom. Olej na drevo je možné kúpiť na rôzne dreviny, takže si dávajte pozor, aby išlo o prípravok na teakový nábytok. Ak sa rozhodnete drevo olejovať, urobte tak na konci alebo na začiatku sezóny. V opačnom prípade záhradný nábytok vyrobený z teaku stačí očistiť od prachu a pavučín. Na umývanie nepotrebujete špeciálny prípravok, ale len obyčajnú vodu zmiešanú s mydlom.

Záhradný nábytok z mäkkého dreva

Nábytok do záhrady vyrobený zo smreka či borovice býva už od výrobcu impregnovaný. Napriek tomu dokáže podľahnúť vlhkosti. Ak ste ho skladovali v záhradnom domčeku, tak sa nevyhnete malej údržbe. Po očistení by ste mali nábytok natrieť ochrannými prípravkami proti plesni a hmyzu. Ide o rôzne ochranné lazúry a laky, ktoré pôsobia dlhé mesiace. Lak na drevo navyše dodá povrchu nádhernú farbu.

Záhradný nábytok z tvrdého dreva

Tvrdé drevo je podobne odolné ako exotické. Bukový a dubový záhradný nábytok pomerne dobre znáša vlhkosť, ale občas potrebuje ošetrenie vo forme laku. Farbu dreva je možné zmeniť. Vyberte si farebné moridlo, ktoré vám vyhovuje a po namorení naneste na povrch ochrannú, lakovú vrstvu. Takýmto spôsobom ochránite drevo až na 7 rokov. Pri nanášaní akéhokoľvek prípravu na drevo sa striktne riaďte pokynmi na obale. Odporúčame vám nákup na stránkach e-shopu Bugy.sk, kde nájdete k prípravkom aj podrobný popis.

 

 

 

You may also like