Tip pre rybárov. Aký čln kúpiť na rybolov

Tip pre rybárov. Aký čln kúpiť na rybolov

by spravca

Rybolov nepatrí len na brehy riek, priehrad alebo rybníkov. S kúpou člna sa vaše možnosti rozšíria. Člny pre rybárov sú plne prispôsobené tomu, aby ste v nich mali dostatok priestoru na sedenie, dokázali sa v člne postaviť, bez problémov manipulovali s udicou a počas čakania na úlovok komforte sedeli bez rizika prevrátenia. Aký čln si vybrať, aby ste si rybárčenie ešte viac spríjemnili?

Na kormidlovanie menšieho člna nepotrebujete preukaz

Pred kúpou člna mnohých rybárov odrádza domnienka, že si budú musieť spraviť kurz alebo požiadať o špeciálne povolenia. Menšie člny s výkonom do 4 kW a s váhou nepresahujúcou 1000 kg môžete riadiť bez preukazu vodca malého plavidla. Na väčšie a výkonnejšie si už budete musieť spraviť kurz a získať príslušné dokumenty podľa veľkosti plavidla. Na trhu nájdete nielen lode na predaj pre rybárov, ale tiež špeciálne skútre. Pozor na to, že vodný skúter je veľmi výkonný stroj. Znamená to, že vás neminie absolvovanie kurzu.

Vyberáme hliníkový čln pre rybolov

Hliníkové člny môžu mať dno ploché, v tvare písmena U alebo V a niektoré sú typu katamarán. Od  tvaru dna závisí nielen stabilita člna, ale tiež to, ako sa vám bude ovládať. Ak sa rozhodnete pre menší čln kvôli možnosti prevozu na streche automobilu, kúpte si čln typu katamarán. Najviac rozšírené sú člny s rovným dnom. Medzi menej stabilné plavidlá patria tie, ktoré majú dno v tvare písmena V a U. Pri plavbe sa tieto člny nakláňajú do strán a robia problémy pri vyťahovaní úlovku z vody. V prípade, že chcete mať na člne spoločnosť, tak sa zamerajte na väčšie modely. Niektoré sú určené až pre 6 sediacich osôb. Pozor, aby sedenie nebolo na úkor úložného priestoru.

A čo nafukovací čln?

Nie každý rybár hľadá drahé člny či jachty na predaj. Ak je pre vás smerodajná cena, budete zrejme premýšľať nad kúpou nafukovacieho člna. Je jasné, že ide o lacnejší variant ako hliníkové modely. Veľká výhoda nafukovacieho člna spočíva v skladnosti. Vyfúknutý čln jednoducho uložíte do kufra a môžete sa vybrať na rybolov. Uvedomte si však, že tieto člny nie sú bezpečné, rýchlo sa zničia a priestor v člne je značne obmedzujúci. Problémy budete mať aj s rovnováhou, keď sa v člne postavíte. Nafukovacie motorové člny sú vhodné skôr na zábavu ako na celodennú rybačku.

 

 

 

You may also like