Jarné práce v záhrade

Jarné práce v záhrade

by spravca

Prichádza jar a pre milovníkov záhradiek a predzáhradiek to znamená začiatok prác v novom roku. O ktoré ide a ako ich robiť správne?

Prvé jarné potešenie

Medzi prvé jarné kvety určite patria narcisy a tulipány, ktoré spríjemnia výzor záhrad a ľahko si s nimi poradia aj začiatočníci. Vysadiť ich je jednoduché, dôležitejšia je starostlivosť. Narcisy by sa totiž nemali polievať často ako zelenina, ale skôr výdatnejšie. A vlhkosť nemajú radi ani tulipány. Tu nezabudnúť, že tulipány potrebujú sušené hnojivá. Obe rastlinky polievame viac iba pri vysadzovaní či vegetačných obdobiach.

Trávnik ako ozdoba

Druhou jarnou povinnosťou je starostlivosť o trávnik. Na jar treba prevzdušniť, odstrániť odumretú trávnu hmotu a hrabľami odstrániť nežiadúci biologický materiál. Následne trávnik pohnojíme a starostlivosť na jar je vybavená. Zostávajú tradičné periodické činnosti ako kosenie, polievanie, ochrana pred škodcami a odstraňovanie machov a burín.

Pľúca záhrady

K záhradám a záhradkám patria stromy a starostlivosť o ne. Na jar sadíme rôzne kontajnerové či voľno koreňové stromy. Postup je jasný – koreň na jeden deň namočíme, až následne sadíme. Jednoduchou činnosťou je aj ošetrovanie stromov. Záhradnými nožnicami odstránime odumreté, choré, poškodené či vertikálne rastúce konáriky či výhonky na kmeni. Režeme aj tie konáriky, ktoré sa krížia alebo rastú do vnútra koruny, je to dobré pre lepšiu úrodu aj ochranu pred škodcami. Vždy myslime na to, že priestor koruny musí mať dostatok svetla. Skracujeme aj dlhšie konáre, aby sme predišli odlomeniu a dosiahli rast konárov do šírky a nie do dĺžky.

V čom do práce

Pri vykonávaní týchto prác je ideálne používať vhodné pracovné oblečenie, ktoré je pohodlné, ale najmä chráni aj pred úrazom. Bez pracovných rukavíc sa nezaobídeme ani len pri plienení buriny. Zdravie rastliniek a stromov má ísť ruka v ruke s našim zdravím. Potrebné náradie pre jarné upravovanie záhrady aj široký výber pracovného oblečenia za výhodné ceny nájdete v predajniach REMPO. Všetko pod jednou strechou.

 

You may also like