jazda na hliníkových diskoch

Uprednostňujete jazdu na atraktívnych hliníkových diskoch? Aké sú ich výhody?

by spravca

Chystáte sa na jarné úpravy a vylepšenie vzhľadu vášho vozidla? Super, tak vám potom odporúčame prečítať si tento sumár o hliníkových diskoch a o ich porovnávaní s klasickými plechovými. Ako čo najlepšie na cestách zažiariť?

Všimli ste si po zimnej sezóne nevzhľadné šmuhy a škrabance na diskoch? V lete chceme všetci pôsobiť čo najreprezentatívnejšie, nehovoriac o tom, že svoje autá „prevetrávame“ na dlhších jazdách. So zvyšovaním vonkajšej teploty súvisí výmena zimných za letné pneumatiky pri čo najlepšom výkone a ekonomicky výhodnej prevádzke za našich (stredoeurópskych) klimatických podmienkach.

Pozor, kupujete si pneumatiky cez e-shop alebo priamo v predajni? Ani v jednom prípade  by vás nemali prekvapiť parametre, podľa ktorých si vyberať a vedieť, čo presne daný údaj znamená. Označenie pneumatík nájdete na bočnici, v technickom preukaze alebo jednoducho vyhľadáte odborníka!

Zvažujete používanie dvoch sád diskov? Kedy je to výhodné?

Pri prezúvaní pneumatík sa rýchlejšie opotrebuje pätka, je tak viac namáhaná. Tým sa znižuje ich životnosť a to ešte pred štandardným ojazdením dezénu. Pneumatiky nedostatočne doliehajú na ráfik diskov, spúšťajú sa a zvýšené riziko predstavujú aj úplne odlišnými jazdnými vlastnosťami. Zbytočne neriskujte, výberom druhej sady diskov si ušetríte čas a financie, no najmä zabezpečíte optimálnu šírku obutia tak pri letných, ako aj pri zimných pneumatikách.

Hliníkové disky (elektróny) nie sú „len krajšie“

Hlavný rozdiel je v materiáli použitom pri výrobe diskov. Hliníkové sú ľahšie a odolnejšie ako klasické oceľové (plechové). V porovnaní pre ten istý model auta predstavujú rozdiel o 1 až 1,5 kg záťaže na jednej pneumatike. V prepočte pre štyri kolesá sú jasnou výhodou práve hliníkové disky. Skracujú brzdnú dráhu, zlepšujú zrýchlenie a nevplývajú na opotrebovanie tlmičov a iných súčastí v takej miere ako „stará klasika“.

Áno, aj plechové si viete skrášliť. Osadíte si na ne plastové puklice, nastriekate, no vždy to bude len napodobenina moderných elektrónov. Pri nich je aj údržba a čistenie oveľa jednoduchšie. Nepodliehajú korózii, čistenie od blata a iných nánosov z vnútornej strany prebieha efektívnejšie. Zlým očistením a nánosmi špiny negatívne ovplyvňujeme stabilitu, vyváženie kolesa. Riadenie za takých podmienok je hotovou katastrofou! Tak ktoré si vyberiete?   

 

 

You may also like