Ako správne ošetrovať drevo?

by spravca

Nie je žiadnym tajomstvom, že drevo patrí medzi jeden z najkvalitnejších a najstabilnejších stavebných materiálov, ktoré vyniká svojou krásou, prvotriednou životnosťou a pevnosťou. Aj z tohto dôvodu stále viac a viac ľudí uprednostňuje drevo ako stavebný materiál, a to aj napriek tomu, že vykazuje niektoré negatívne vlastnosti. Pýtate sa, ako sa o drevo správne starať? Dá sa zabrániť vôbec tomu, aby sa postupom času jeho kvalita neznehodnotila?

Ako mám chrániť drevo pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia?

Drevo je prírodný materiál, ktorý pracuje vplyvom vzdušnej vlhkosti, prípadne je náchylné na napadnutie hmyzom. V súčasnosti však existujú rôzne nátery na drevo, ktoré sú určené práve na tento typ povrchu. Hlavnou úlohou náterov je chrániť drevo pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, no taktiež zvýrazniť jeho vzhľad, ktorý je na dreve neprehliadnuteľný.

Olej, vosk alebo moridlo na drevo?

Olej na drevo je ideálnou voľbou pri ochrane dreva, a to predovšetkým preto, lebo umožňuje drevu dýchať. Zanecháva prirodzenú krásu a vzhľad materiálu, vydrží dlho a nekĺže sa. Medzi ďalšie benefity patrí aj to, že olej pôsobí prirodzene, zanecháva matný povrch a podčiarkuje celkový charakter dreva. Pri výbere správneho oleju na drevo je nutné informovať sa, na aký typ dreva je príslušný olej určený, prípadne či drevo tónuje do určitého odtieňu alebo nie. Treba mať však na pamäti, že oleje je potrebné kombinovať so špeciálnym mydlom alebo voskom, v opačnom prípade nemusí byť výsledný efekt taký, ako ste si želali. Oleje sú vo všeobecnosti najčastejšie používané pri údržbe podláh, schodov či pracovných dosiek; vosky sú používané na nábytky, komody, postele či drevené stoličky. Moridlo na drevo, ktoré poskytuje overená online drogéria Bugy, je skvelou voľbou vtedy, ak chcete zvýrazniť, prípadne oživiť farbu dreva, keďže preniká hlboko do podkladu.

 

You may also like