Matrace pre seniorov. Ktoré sú najlepšie?

by spravca

Každý jeden matrac má svoju životnosť a preto je dobré vedieť, kedy ho vymeniť. Špeciálnu pozornosť pri výbere by sme mali venovať nielen matracom pre deti, ale aj pre seniorov. Práve tieto skupiny potrebujú kvalitnejší matrac, ktorý im poskytne pokojný a zdravý spánok.

Veľkosť, zloženie, tvrdosť a omnoho viac…

Matrace nekupujeme každý deň a preto s jeho výberom môže byť problém. Obyčajný človek sa nevyzná do všetkých jeho vlastností a druhov, ktoré sú nám na trhu k dispozícii. Veľkým pomocníkom v tomto prípade sú nielen predajcovia, ale aj samotná značka, ktorá často hovorí o kvalite. Ak sa nám podarí nájsť ten pravý obchod, neznamená to, že sme už našli aj konkrétny matrac. Výberu by sme mali venovať viac času a to najmä vtedy, ak kupujeme matrace pre seniorov. Rýchle rozhodnutia bez zvažovania nie sú na mieste a mohli by nás neskôr mrzieť. Ak sa zameriame na tvrdosť, tak pre starších ľudí sú vhodnejšie tuhé výrobky preto, aby do nich človek nezapadol. Vtedy stráca nielen dostatočnú oporu, ale aj vstávanie z postele môže byť každodenný problém. Pre tých, ktorí majú problémy s kĺbmi nie je dobré zvoliť tvrdý matrac s vysokým tlakom na bedrá a ramená.

Rozhodovanie nám dokáže uľahčiť aj poloha, v ktorej väčšinou spávame. Ľudia, ktorí spia na chrbte by mali zvoliť skôr tvrdší matrac, lebo ich váha sa dokáže dobre rozložiť. Ak obľubujeme spánok na boku, vhodný je zas stredne tuhý matrac.

A čo jeho zloženie?

V rámci zloženia poznáme niekoľko matracov a to penové, pružinové a latexové. Nedá sa konkrétne povedať, ktorý z nich je najlepší, pretože všetko závisí od ďalších faktorov. V kvalitných penových výrobkoch nájdeme väčšinou kombináciu rôznych typov pien, pričom tou najznámejšou je pamäťová alebo lenivá. Práve matrace z lenivej peny sú pre seniorov veľmi dobrým riešením, na ktorom sa vyspia nielen pohodlne, ale aj zdravo. Výnimočná je v tom, že na základe teploty tela sa dokáže vytvarovať a prispôsobiť, preto sa človek ráno zobudí oddýchnutý a spokojný. Ak by ste sa v prípade penových matracov obávali vzdušnosti, tak obavy nie sú opodstatnené. Väčšina z nich a to najmä kvalitné výrobky sú technologicky vyrobené tak, aby dokázali odvetrávať vlhkosť nahromadenú počas noci. Netreba sa preto obávať žiadneho vlhnutia alebo vzniku roztočov a baktérií. Samozrejme v neposlednom rade treba pri kúpe zohľadniť aj veľkosť postele, jej výšku a výber poťahu.

You may also like