5 tipov, čo by na terase nemalo chýbať

5 tipov, čo by na terase nemalo chýbať

by spravca

Nevyužiť priestor v záhrade za domom by bola veľká škoda. Najčastejšie sa tento priestor využíva na výstavbu terasy alebo altánku. Terasa má oproti altánku viac výhod, a to hlavne terasa prepojená s domom. Nielenže rozšírite priestory interiéru, ale tiež zabránite tepelným únikom z prepojenej miestnosti. Postavenú terasu treba zariadiť. My vám poradíme, čo vám na terase nesmie chýbať.

1. Záhradný nábytok

Do každej záhrady, aj ten presklenej, musíte kúpiť záhradný nábytok. Klasický nábytok by vplyvom vlhkosti rýchlo degradoval. Základom nábytku na terasu je sedenie. Sedačky a sedacie súpravy na terasu sa vyrábajú z dreva alebo ratanu. Ratan je z hľadiska ceny i nutnosti minimálnej údržby lepšou voľbou. Okrem sedenia k pohodliu prispejú prútené stoličky v tvare vajíčka na stojane alebo hojdacie kreslá. Zabudnúť nesmiete ani na odkladacie priestory v podobe komody a úložných boxov.

2. Inteligentné tienenie

Tienenie je ochranou pre zachovanie súkromia a v lete bráni prehriatiu priestoru. Ak sa terasu len chystáte stavať, uvažujte nad jej zastrešením pomocou bioklimatickej pergoly. Jej výhoda tkvie v tom, že lamely je možné nastaviť do rôznych uhlov. V lete cez lamely príjemne fúka, na jar či jeseň prepustia dostatok svetla a na zimu ich zavriete. Bočné steny terasy je možné tieniť viacerými spôsobmi. Odolné a praktické sú vonkajšie hliníkové žalúzie alebo screenové rolety.

3. Úsporné vyhrievanie

Zasklená terasa pomôže šetriť peniaze, keďže pokrýva  jednu stenu domu a bráni tepelným únikom. Avšak aj terasu je nutné počas zimy vyhrievať. Zabudnite na ústredné kúrenie, oveľa úspornejšie a výkonnejšie sú infražiariče. Elektrické infražiariče sa predávajú v rôznom prevedení, môžu stáť na zemi alebo ich zavesíte do rohu terasy. Vyžarujú teplo, ktoré je pohlcované okolitými predmetmi, čo znamená veľmi príjemný pocit vo vykurovanom priestore. Efektívne a úsporné sú tiež plynové ohrievače.

4. Adekvátne osvetlenie

Pre využívanie terasy vo večerných a nočných hodinách musíte tieto priestory osvetliť. Ideálne sú nástenné lampy a stojanové lampy. Svietidlá na terasu musia mať vyššie IP krytie a odporúčame vám do nich vsadiť LED žiarovky. Ako doplnkové osvetlenie využite podhľadové svetlá a trendové LED pásy.

5. Párty kútik

Na čo by vám bola terasa, keby ste občas neusporiadali večierok? Predpokladom pre organizovanie párty je záhradný gril. Pod krytú a zasklenú terasu si zaobstarajte elektrický gril. Niektoré nadšenci grilovania síce tvrdia, že mäsko má najlepšiu chuť, keď je ugrilované na uhlí, ale sami sa presvedčte o opaku. Vytvorte si v rohu terasy malý kuchynský kútik a barové sedenie.

 

 

You may also like