Máte záhradu, ktorá sa nachádza na svahu? Nezúfajte, nie je to žiadna tragédia. Bude vás to možno stáť viac energie, ale výsledkom vášho úsilia môže byť ešte originálnejšia záhrada, ako keby ste ju mali na rovine.
Prečo je spevnenie svahu dôležité?
Spevnenie svahu nie je len o vizuálnej úprave, ale jeho cieľom je najmä bezpečnosť. Dôkladne spevnený svah môže byť zárukou, že vplyvom poveternostných podmienok nenastanú zosuvy pôdy alebo pôdna erózia.
Pri plánovaní ako aj samotnom procese by ste mali zohľadniť sklon terénu, prevýšenie, typ pôdy a tiež celkovú polohu a orientáciu pozemku. Hoci na spevnenie svahu si môžete trúfnuť aj svojpomocne, pri väčších projektoch patrí tento proces skôr do rúk odborníka.
Dva druhy sklonu svahu
Ak máte pozemok určený na vytvorenie záhrady vo svahu, môže z toho vyplývať vytváranie terás a násypov. Dôležitým faktorom, na ktorý by ste pri plánovaní záhrady nemali zabúdať je smer, do ktorého je svah sklonený. Existujú dva základné druhy sklonu svahu:
- Ak sa pozemok určený na vybudovanie záhrady zvažuje smerom od budovy dole, pohľad na vegetáciu smerom od domu bude veľmi obmedzený. V takýchto situáciách môžete vytvoriť dobre prístupnú plochu pre pozorovanie zospodu.
- Ak sa svah dvíha smerom nahor od domu, leží zvyčajne celá záhrada v zornom poli pozorovateľa. V tomto prípade môže byť užitočné zamerať sa práve na tento smer pri celkovom formovaní záhrady a podľa smeru tohto pohľadu záhradu usporiadať.
Orientácia svahu
Svahy orientované na juh sú vystavené silnému slnečnému žiareniu, hodia sa sem teda iba také rastliny, ktoré znášajú sucho – predovšetkým sukulenty, šedolisté rastliny alebo silné trvalky, odolné voči prudkým slnečným lúčom. Pokiaľ však takéto svahy ožaruje slnko len niekoľko hodín denne, môžeme ich potom osádzať trochu pestrejšie.
Poznáte vhodné riešenia záhrady na svahu?
Na svahu môže byť sťažený pohyb, neraz sa pôda dokonca po výdatných dažďoch zosúva alebo sa jednoducho príkry svah ťažko udržiava. Nehovoriac o tom, že neprístupný svah uberá z využiteľnej plochy záhrady.
Tieto problémy možno trápia aj vás. Práve preto prinášame niekoľko tipov, ako zariadiť záhradu na svahu. V konečnom výsledku budete mať krásnu a efektívnu záhradku, ktorej nebude chýbať ani nefalšovanosť.
Svahové tvárnice
Svahovky sú atraktívnym a funkčným doplnkom záhrady. Výborne sa hodia nielen na spevnenie mierneho svahu, ale tiež napríklad na oživenie vyvýšeného vstupu do domu či na terasu, prípadne na ohraničenie jednotlivých a výškovo odstupňovaných zón záhrady.
Výhodou svahových tvárnic je možnosť vysadiť do nich okrasné rastliny, čím celý svah oživíte. Vhodným materiálom na svahové tvárnice je betón, vtedy sa budete môcť spoľahnúť na ich vysokú odolnosť, mrazuvzdornosť a dlhú životnosť.
Postup pri výstavbe svahových tvárnic sa môže zdať náročný, no pri splnení pár krokov uvidíte okamžitý výsledok a môžete si užívať pohľad na vašu novú záhradku.
Suchý múr
Esteticky pôsobivým materiálom pre výstavbu terasovitého múriku sú kamene. Pomocou nich môžete vytvoriť tzv. suchý múr. Ide o postup, kedy sa kamene skladajú na seba – podobne, ako keď staviate múr z tehál.
Rozdiel je v tom, že nepoužijete maltu. Pre vyrovnanie svahu môžete nasypať zeminu medzi kamene a jednotlivé poschodia a zeminu môžete ozdobiť napríklad kôrou. Kamene môžete presypávať zeminou a neskôr do vzniknutých medzierok zasadiť rastliny.
Múrik by mal mať základ minimálne päťdesiat centimetrov a výšku maximálne meter. Pri vyššej výške už by nemusel byť stabilný. Pred jeho budovaním by ste mali vykopať základ, ktorý je hlboký aspoň štvrť metra.
Na spodok sa dávajú najväčšie kamene. Kamene by ste mali stavať mierne šikmo proti svahu, aby bola zaistená stabilita. Miesto za kameňmi môžete presypávať pieskom kvôli dobrému odvodneniu, navrch opäť nasypete zeminu.
Náš tip: Odvodnenie je veľmi dôležité pre záhrady. Viete, ako vyriešiť vodu na záhrade a ako zachytávať vodu zo strechy?
Ozdobné palisády
Ďalšou možnosťou, ako svahy podoprieť, môže byť použitie palisád z dreva alebo betónu. Nevýhodou dreva je, že síce vyzerá prírodne, ale časom môže začať práchnivieť.
Vhodnejšie betónové palisády, ktoré sú k dostaniu v stavebninách v rôznych šírkach a výškach, vám môžu taktiež zabezpečiť očakávaný výsledok. Vydržia dlho a keď ich pokryje mach alebo popínavá rastlina, do záhrady prirodzene zapadnú.
Vďaka presnému tvaru a jednoduchej technológií stavania z nich zvládne múriky postaviť takmer každý za krátku dobu a bez použitia ťažkej techniky.
Spevňovacie siete a rohože
Pri spevnení svahu vám môže pomôcť aj sama príroda, najmä ak sa rozhodnete použiť spevňovacie siete a rohože. Tieto siete a rohože by mali byť vyrobené napríklad z kokosových vlákien, prípadne juty.
V oboch prípadoch ide o prírodný materiál, ktorý sa po niekoľkých desiatkach mesiacov rozloží. Kým dôjde k rozkladu siete, svah by už mal byť dostatočne spevnený vegetáciou. Dôležitý je výber správnej siete či rohože a tiež by ste nemali zabúdať, že pri tomto riešení si z času na čas bude svah vyžadovať vašu pozornosť.
Gabióny
Modernou a v súčasnosti úspešne používanou metódou sú gabiónové koše. Sú to drôtené koše naplnené kameňmi alebo štrkom. Gabióny majú vysokú životnosť, sú odolné a skvele držia rastliny s bohatými koreňmi aj popínavky, ktoré sa môžu pnúť po drôte.
Jednotlivé koše s kameňmi sú pomerne veľké. Gabióny preto spravidla nie sú vhodné do menších záhrad. Výhodou je, že pletivové košíky si môžete naplniť kameňmi podľa vášho vkusu. V závislosti od toho, aké kamene si vyberiete sa napokon bude odvíjať aj cena tohto riešenia.
Stavbou týchto košov sa zaoberajú špecializované firmy, ktoré vám presne odporučia typ, výšku a šírku košov. Ďalšou výhodou gabiónov je rýchla výstavba a možnosť stavať aj do väčších výšok. Ak niekomu vadí drôtený vzhľad, môže to riešiť spomínanými popínavými rastlinami vysadenými k päte kvádra.
Schody v záhrade
Na pohyb medzi jednotlivými stupňami budete potrebovať vhodné schodisko. Odporúča sa používať schody po troch, aby neboli príkre a aby vás nevyčerpávali. Bohužiaľ to nie je vždy možné.
Pri plánovaní a budovaní schodov by ste mali myslieť hlavne na bezpečnosť. Vhodným a bezpečným doplnkom sú zábradlia. Taktiež by ste mali dbať na dostatočnú šírku schodiska aj hĺbku schodu samotného. Schodisko musí byť bezpečné pre tých najmladších aj najstarších členov rodiny.
Zútulnenie záhrady na svahu
Keď je ťažká práca hotová, prišiel čas na zábavu. Tou je napríklad vysádzanie rastlín. Pri výbere rastlín nemusíte mať zábrany a môžete vymyslieť rôzne kombinácie kríkov aj kvetinových záhonov. Opatrní by ste mali byť pri väčších stromoch. Časom svah spevní, ale ak sú stromy príliš blízko múrikov, môžu ich poškodiť.
Ďalšou vecou, nad ktorou sa oplatí popremýšľať je náročnosť a dostupnosť konkrétnych miest. Jednotlivé časti bližšie k domu si môžete osadiť, čím chcete, ale pri vzdialenejších plochách by ste mali vyberať takú zeleň, ktorá nebude vyžadovať častú údržbu.
Pokiaľ sú vzniknuté plochy dostatočne široké, môžete ich využiť aj inak. Z vyvýšených miest bude dobre vidieť do okolia. Na záhrade si môžete umiestniť lavičku alebo iné posedenie, prípadne vybudovať prístrešok.
Tip: Viete, ako si vytvoriť príjemné posedenie na záhrade?
Skalka vo svahu záhrady
Svah v záhrade je možné spevniť aj skalkou, ktorá môže nahradiť terasu. Ak ju vybudujete z kameňov, ktoré budú z jednej tretiny svojej výšky zapustené do zeme, potom bude svah zabezpečený proti zosunutiu.
Do svahovitej skalky sa výborne hodia kobercové trvalky, ktoré bránia stekaniu vody. Na začiatok si môžete vybrať niektoré z odolných skalničiek. Tie vyžadujú obvykle hlinito-vápenatú piesočnatú pôdu alebo naopak zmes rašeliny a kremičitých pieskov. Na povrch potom môžete dať aj kamennú drvinu, ktorá skalničky ochráni pred slimákmi alebo prerastaním buriny.
Jazierka v záhrade vo svahu
Vo svahovitej záhrade môžete vybudovať aj jazierka, ktoré môžu byť v kaskáde tak, že keď sa začne jedno jazierko príliš napĺňať, pretečie voda do ďalšieho jazierka po kamenistej cestičke.
Jazierka v tvare oválu alebo obličky s dlhšou stranou pozdĺž vrstevnice sú vítaným spestrením záhrady a lákajú k návšteve najrôznejšie živočíchy. V samotných jazierkach potom môžu žiť ryby. Jazierka môžete osadiť leknami – tie na hladine vytvoria zelenú plochu.
V súčasnej dobe nie je problém do jazierok nakúpiť čerpadlá a filtre alebo fontány, ktoré udržujú vodu čistú. Okolie jazierka môžete taktiež vysadiť vhodnými vodnými a mokraďovými rastlinami.
Záhradné jazierka prispievajú k relaxácii, poskytujú životný priestor pre drobné živočíchy a pôsobia upokojujúcim dojmom.
Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov