Kúpili alebo zdedili ste rodinný dom s ovocnou záhradou? Ak ste v tejto oblasti nováčik a s ovocnými stromami nemáte žiadne skúsenosti, možno stojíte pred otázkou, či je potrebné ich orezávať alebo nie. Mnohí pestovatelia sú proti orezávaniu, iní zas určite za. Ako je to teda?
Prečo orezávať ovocné stromy
Je pravda, že aj bez pravidelného orezávania budú ovocné stromy plodiť. Avšak plody budú veľmi maličké a menej kvalitné. Orezávanie ovocných stromov prináša stromu a samozrejme aj samotnému pestovateľovi, viaceré úžitky:
- Presvetlenie koruny. Ak je koruna stromu príliš hustá, slnečné svetlo nedokáže preniknúť k spodným vetvám a plodom.
- Zamedzenie chorobám. Na neupravovaných stromoch dochádza k tvorbe machov a vzniku rôznych hubovitých ochorení.
- Dostupnosť plodov. Na plody, ktoré vyrastajú vysoko v korunách stromov, tak či tak nedosiahnete. Ostávajú teda bez úžitku.
- Redukcia neproduktívnych odnoží. Strom sa zbaví neproduktívnych konárov, ktoré neprinášajú žiadne plody, ale zbytočne ho vysiľujú.
- Získanie zdravých plodov. Po správnom orezaní stromu prichádza kvalitná úroda s veľkými a zdravými plodmi.
Ak teda pestujete stromy s cieľom bohatej a zdravej úrody, orezávanie sa určite odporúča.
Ako a kedy orezávať?
Rez ovocných stromov realizujeme buď v zime alebo v lete. V zime je výhodou to, že všetky konáre sú zbavené listov a sú tak dobre viditeľné. Vieme teda posúdiť, ktoré konáre sú nepotrebné, suché alebo napadnuté chorobou. Po zimnom orezávaní je však nutné ranu na strome zatrieť štepárskym voskom, aby strom nezamrzol.
A ako orezávať? Aj skúsený záhradkár Vám povie, že každý strom si vyžaduje špeciálny spôsob orezávania. Dokonca aj rovnaké odrody a rovnako staré stromy. Každý je totiž individuálny. Aj keď isté poznatky sa dajú získať študovaním odbornej literatúry, pri prvých „pokusoch“ o orezanie stromu sa predsa len odporúča zavolať si odborníka. Toho sledujte pri práci a nechajte si vysvetliť, ktoré konáre odstraňuje a prečo.
FOTO: ©
/ Dollar Photo Club