Ako sa starať o záhradný altánok?

by spravca

Záhradný altánok je nepochybne peknou dominantou každej záhrady. Aby si však svoj vzhľad zachoval po dlhé roky a rovnako dlho mohol slúžiť svojmu účelu, je nevyhnutné venovať mu pravidelnú starostlivosť. A to najmä v prípade, že ste si záhradný altánok postavili z dreva. Ako sa o neho starať?

Správne zastrešenie

V prvom rade by ste mali myslieť na ochranu záhradného altánku už pri jeho výstavbe. A to ochranu proti dažďu a nadmernej vlhkosti. Na tento účel je potrebné zvoliť kvalitné zastrešenie. A striešku vystavať tak, aby presahovala do strán a tak aspoň čiastočne chránila interiér altánku pred dažďom. Kvalitná krytina je samozrejmosťou. Zabúdať netreba ani na správny odvod vody zo strechy.

Nezanedbávajte ani čistenie

Vynechať by ste nemali ani čistenie altánku od povrchových nánosov a nečistôt. A to aj mimo sezóny, keď sa altánok nepoužíva. Napríklad po výdatnom daždi môžete altánok očistiť od blata, či iných nečistôt. Postačí jemná kefa a čistá voda.

Pravidelný ochranný náter

Takýto chemický ochranný náter nielenže zlepší vzhľad, ale tiež chráni drevený altánok pre škodcami ako sú plesne, huby, ale aj hmyz. Rovnako ho tiež ochráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Odporúča sa nanášať tento ochranný náter pravidelne, približne raz za tri roky. Takéto nátery si môžete zaobstarať buď bezfarebné alebo aj farebné a tým ešte zlepšiť, či zmeniť vzhľad svojho altánku. Pred nanášaním náteru však musí byť drevo vyčistené a ošetrené. Nerovnosti a porušené časti vyšmirgľujte. Až potom náter nanášajte. Ideálne je náter po jeho uschnutí opakovať, niekedy aj trikrát. Prvá vrstva sa totiž okamžite vpíja do dreva. Náter je dostatočný až vtedy, ak po jeho uschnutí voda nevsiaka do dreva.

Napúšťanie dreva olejmi

V súčasnosti je čoraz populárnejšie nechemické ošetrovanie dreva, a to konkrétne ekologickými olejmi. Takéto oleje sa vpíjajú do dreva, nezostávajú na jeho povrchu. Nezmenia vzhľad dreva a dokážu ho chrániť pred vlhkosťou, aj pred mikroorganizmami. Olejové napúšťanie je však potrebné opakovať častejšie ako chemickú úpravu. A to aj raz ročne. Altánok si však vďaka ekologickým olejom zachová svoj prirodzený vzhľad.

článok ako si postaviť záhradný altánok 

You may also like