Bazény do každej záhrady

by spravca

Kto by nemiloval pocit chladnej vody na rozohriatej pokožke počas horúcich letných dní. Nemusíte za týmto pocitom chodiť na kúpalisko alebo k moru. Zaobstarajte si bazén do vašej záhrady. Na výber máte množstvo typov a veľkostí. Záleží len na vašej predstave a finančných možnostiach.

Vyjasnite si vaše očakávania

Predstava vlastného bazéna je veľmi lákavá. Skúste sa však v prvom rade zamerať na jeho funkčnosť a účelovosť. Chcete v bazéne plávať alebo len relaxovať? Je zbytočné budovať obrovský bazén pre neplavcov. Ak ste sa rozhodli pre bazén kvôli deťom, nemal by byť príliš hlboký. Naopak v prípade, že chcete stavať bazén pre celú rodinu, vyberte si väčší variant. Ak nie ste priestorovo obmedzený, využite vstup do bazéna na vystavanie relaxačnej zóny s masážnymi tryskami. Pre milovníkov športu je skvelým tipom vstavaný protiprúd. Veľmi často sú financie alfou a omegou pri budovaní bazénu. Je dobré si spraviť prieskum a určiť výšku investície. Na záver musíte nájsť miesto vhodné na umiestnenie bazéna. V tieni je síce v lete príjemne, ale budete musieť investovať do ohrevu vody. Navyše bazén pod stromami znamená zvýšenú starostlivosť a čistenie.

Typy bazénov

Najkvalitnejšie sú bazény zapustené do zeme. Sú najdrahšie, ale budú vám slúžiť niekoľko rokov. Môžu byť železobetónové, nerezové, akrylátové, laminátové, keramické alebo plastové. Od materiálu závisí cena a životnosť  bazéna. Pri takejto investícii je dobré myslieť na zastrešenie a zakrytie bazéna. Budete ho tak môcť využívať celoročne. Ak chcete bazén len na letné radovánky, vhodnejšie sú pre vás lacnejšie varianty. Cenovo dostupné sú nafukovacie bazény, ktoré sa dajú zakúpiť v mnohých veľkostiach. Nevýhodou je ich nízka životnosť. Nadzemné bazény sa vyrábajú z laminátu, plechu alebo plastu. Vydržia tak podstatne dlhšie ako nafukovacie, ale sú náchylné na vydutie a poškriabanie. K dispozícii sú aj vo väčších veľkostiach, nie sú náročné na umiestnenie a ich cena je priaznivá. Terénna úprava je nutná aj pri tomto type bazéna. Ich nevýhodou je zazimovanie. Montáž i demontáž sú zložité a na uskladnenie je potrebný veľký priestor.

Efektívny ohrev vody v bazéne

Hlavne pri celoročne využívaných bazénoch je nutné zabezpečiť teplotu vhodnú na kúpanie a plávanie. Elektrický ohrev má nízke vstupné náklady, ale vyššie prevádzkové. Je to však najjednoduchší spôsob vyhrievania vody vhodný pre menšie bazény. Ak chcete zainvestovať do ohrievacej technológie, vyberte si tepelné čerpadlo. Takéto čerpadlo je poháňané vzduchom, pracuje za každého počasia a na svoj výkon potrebuje len 20 % elektrickej energie. Ekologickým riešením sú solárne panely, ktoré sa vyrábajú zo špeciálneho polyméru a sú odolné voči chémii, či slnečnému žiareniu. Ich nevýhodou je závislosť od slnečnej energie a priestorová náročnosť.

Starostlivosť a údržba bazénu

Pre hygienicky neškodnú vodu v bazéne je potrebná kvalitná filtrácia. Pieskové filtre čistia bazén zhruba 7 hodín. Pracujú na princípe čistenia vody prechodom cez pieskový filter, takáto voda sa vracia späť do bazéna. Životnosť pieskových filtrov je približne 3 roky a vhodné sú pre veľké rodinné bazény. V menších vám stačia kartušové filtračné systémy. Tie zachytávajú nečistoty do špeciálnych vložiek. Tento systém je prácnejší. Filtre musíte vyťahovať a nečistoty z nich odstrániť. Potrebná je aj ich výmeny niekoľkokrát za sezónu. Nečistoty z hladiny bazéna môžete odstrániť jednoducho sieťkou s rukoväťou. Zakúpiť sa dajú aj vodné vysávače, ktoré sa však využívajú hlavne v bazénoch určených pre verejné kúpanie. Voda v bazéne je často rajom pre tvorbu škodlivých mikroorganizmov. Venujte preto pozornosť špeciálnej bazénovej chémii. Dá sa zakúpiť vo forme tabliet alebo prášku. Nezabúdajte ju aplikovať pravidelne a podľa návodu.

 

 

 

You may also like