Tieto škodce ničia vašu záhradu

by spravca

Staráte sa o záhradku, tešíte sa na úrodu a zrazu vám všetku vašu snahu začnú ničiť škodce. Niekedy sa zdá, že boj s nimi je ako boj s veternými mlynmi. Najrozšírenejšími škodcami v záhradkách sú rôzne druhy vošiek a malý, ale o to viac devastujúci krt.

Farebné a zákerné vošky

Na prvý pohľad nevyzerajú vošky ako veľký problém. Napriek ich nenápadnosti však ide o hrozbu pre celú vašu úrodu. Ich zákernosť spočíva v tom, že napádajú okrasné aj úžitkové rastliny.  Parazitujú na púčikov, mladých listoch a vrcholoch rastlín. Pracujú veľmi rýchlo a sú naozaj pažravé. Ešte ani nestihnú stráviť šťavu z rastlín a už ju vylučujú späť. Spôsobujú tak povlak zvaný medovica. Práve sladká medovica je lákadlom pre mravce, ktoré sú vernými pomocníkmi vošiek. Za odmenu mravce prenášajú vošky k zdroju potravy. Lepkavá hmota zároveň ničí rastliny a na jej povrch sa usádzajú nebezpečné huby. Vošky sa veľmi rýchlo množia a vytvárajú obrovské kolónie. Prežívajú na rastline po celý rok. Zazimujú sa do vajíčok, ktoré nakladú do ohybov listov. Vošky majú rôzne farby (zelené, žlté, čierne, ružové, kombinácie rôznych farieb, bodkované, pásikavé) a môžu byť okrídlené i neokrídlené. Ich kolónie sú viditeľné voľným okom. Napadnuté rastliny sú zaostalé, ich listy deformované, dochádza k strate plodnosti a odumretiu rastliny. Vošky sú dokonca prenášačmi rôznych vírusov, ktoré znehodnocujú rastliny i plody.

Boj s voškami je niekedy veľmi zdĺhavý. Môže ísť o metódy nechemické a chemické. Napadnuté alebo odumreté časti rastlín je potrebné pravidelne odstraňovať. Občas je vhodné použiť pri polievaní silný prúd vody alebo postrek s mydlom. V boji proti voškám vám môže pomôcť hmyz napr. lienky, voškomary, zlatoočky, parazitné osičky alebo dravé bzdochy. Ekologickým spôsobom boja proti voškám je cesnak, ktorého aróma odpudzuje mnohé druhy hmyzu. Stačí liter vody zvariť s kilom cesnaku a tekutinu nechať zopár minút odstáť. Následne precedenú vodu používajte na čistenie napadnutých miest rastlín. Z chemických prípravkom sú najviac účinné Karate Zeon 5CS a Pirimor 50WG.

Krt vie narobiť riadne problémy

Napriek tomu, že krtkovia žijú takmer celý život pod zemou, narobia veľkú neplechu nad zemou. Na našom území žijú krtkovia Talpa europaea t.j. krt obyčajný alebo podzemný. Dorastá do veľkosti 12 až 17 centimetrov a váži okolo 100 gramov. Má smiešne valcovité telo a srsť sivú alebo čiernu. Krt je obdarený malým rypákov, oči má zakrpatené a uši bez ušníc. Jeho sluch, čuch a hmat sú výnimočné. Posledné dva menované zmysli sa nachádzajú v jeho rypáku. Na tele krta dominujú silné nohy s pazúrmi. Práve tie spôsobujú problémy v záhradách. Krtkovia sa rýchlo množia. Samica ročne dochová až 8 mláďat, ktoré sa vedia do roka množiť. Okrem záhrad miluje krt parky, lúky i polia. V kyprej alebo vlhkej pôde si postupne hrabe chodby, v ktorých býva a zháňa si v nich potravu. Najväčšou nočnou morou každého záhradkára sú krtince na úmorne udržiavanom trávniku. Je pravda, že krtko zbavuje záhradu iných škodcov, pôdu rytím prevzdušňuje, ale sám záhrade škodí. Nejde len o estetické hľadisko. Ak sa dostali do cesty krtkovi práve vzídené rastliny, vie ich riadne znehodnotiť a korene úplne zničiť.

Je viacero spôsobov ako vyhnať krta z vašej záhrady. Jeho sluch je naozaj výnimočný a silnejší hluk ho môže zabiť. Zvukové odpudzovače sa dajú kúpiť v obchode, ale môžete si ich vyrobiť aj sami z plastovej fľaše umiestnenej na tyči alebo z detského veterníka. Ďalšou možnosťou sú ultrazvukové odpudzovače, ktoré však nie sú najlacnejšie. V špecializovaných predajniach sú k dispozícii pasce na krtkov. Tie sa vkladajú do zeme a krt sa do nich zachytí. Ak budete systematicky jeho výtvory zahrabávať, iste sa objaví a vy ho môžete odchytiť priamo pri čine. Táto metóda je však časovo náročná a do chodieb po odchytenom krtovi sa môže nasťahovať nový. Preventívne pôsobia biocídne prípravky, ktoré krtkov odpudzujú ešte pred tým ako sa u vás zjavia. Za vyskúšanie stojí aj karbid vápnika. Jeho pach tento malý škodca nenávidí. Podobne vám poslúži vylúhovaná cibuľa, cesnak alebo citrónová šťava. Je však pravda, že niekedy nepomôže na zničenie krtkov ani jeden zo spomínaných prostriedkov. Uprednostnite preto prevenciu pred odstraňovaním následkov.

 

 

 

 

You may also like