Hľadáte nenáročné rastliny do záhrady? Zamerajte sa na dreviny.

by spravca

Medzi dreviny patria stromy, kríky a liany. Skoro všetky dreviny sú nenáročné na starostlivosť a zároveň dodajú záhrade farebnosť a niektoré ju aj príjemne prevoňajú. Stromy sú vhodné do veľkých záhrad. Naopak kríky si nájdu svoje miesto aj v malej záhradke. Prinášame vám tipy na niektoré z menších drevín.

Výber a kombinácie drevín sú dôležité

Iste túžite po vašej vysnívanej záhrade. Niekedy však nemá predispozície na pestovanie druhov rastlín, ktoré sa vám páčia. Kupujte radšej rastliny, ktoré sú vhodné pre vašu záhradu z hľadiska veľkosti, slnečnej strany, veternosti a pôdnych pomerov. Ak ste predsa len presvedčení, že musíte mať v záhrade drevinu, ktorá nespĺňa všetky tieto kritéria, môžete rastliny spraviť mobilnými. Zasaďte ich do črepníka a meňte ich stanovište podľa potreby. Pri kríkových variáciách dajte prednosť zeleným rastlinám, ktoré doplníte žltou a červenou farbou. Veľa tmavých farieb pôsobí fádne. V zadnej a prednej časti kríkov by ste mali voliť zelené odrody, v strede umiestnite farebné.

Zlatý vtáčí zob

Ide o nenáročnú drevinu vhodnú pre začiatočníkov bez skúseností s pestovaním rastlín. Živý plot vytvorený z vtáčieho zobu je skvelou voľbou pre tmavé miesta záhrady. Dá sa formovať do rôznych geometrických tvarov a zastrihávať počas celého roka. Zelené listy so žltým okrajom pôsobia veľmi optimisticky a preto sa často umiestňujú k oddychovým zónam domu. Ker je nenáročný na pôdu aj starostlivosť. Je zelený takmer počas celého roku okrem zimných mesiacov kedy jeho listy získavajú čiastočne bordovo červenú farbu.

Dráč obyčajný

Aj tento ker je veľmi vhodný na vytvorenie živého plotu. Jeho výhodou je, že dorastá do výšky až dvoch metrov a preto ho môžete použiť aj namiesto klasického plotu. Milovníci červenej farby sa potešia jeho sýtočerveným listom počas celého vegetačného obdobia. Je takmer nezničiteľný, nevyžaduje skoro žiadnu starostlivosť a prispôsobí sa každému prostrediu. Potešíte ho však polotieňom alebo slnkom. Na jar na kríku kvitnú žlté aromatické kvety. Pozor však na to, že jeho listy i stonky sú jedovaté.

Škumpa vlasatá

Tento ker bez zásahu môže dorásť až do výšky 2 metrov. Pravidelným zrezávaním sa jeho veľkosť ľahko reguluje a je tak vhodný aj do menšej záhrady. Jeho listy sú oválne a menia farbu podľa ročného obdobia od bordovej cez vínovo červenú až oranžovú. Najkrajšie vyzerá na jar kedy sa na ňom zjavia podivuhodné kvety pripomínajúce hmlu alebo dym. Kvety vydržia niekoľko týždňov a postupne menia bielo ružovú farbu na tmavú. Výhodou tohto kra je nenáročnosť a mrazuvzdornosť. Dariť sa mu bude ako na slnku, tak aj v tieni.

Zlatý dážď

Každý iste pozná zlatý dážď, ktoré žlté kvety sú symbolom prichádzajúcej jari. Možno by ste ním mohli pohrdnúť, že je príliš obyčajný. Avšak tradičný ker je veľmi variabilný, môžete ho pestovať ako živý plot alebo v kombinácii s inými rastlinami. Kvietky zlatého dažďu majú radi slnko a ich hustotu zabezpečíte pravidelným rezom. Ker je vhodný aj do mestského znečisteného prostredia. Skrášli každú predzáhradku. Hlavnou výhodou je, že ho nenapádajú žiadne škodce a choroby. Je ľahko tvarovateľný a výborne bude vyzerať v kombinácii so vždy zelenými kríkmi.

Levanduľa

Voňavá levanduľa s nádhernými fialovými kvetmi patrí tiež medzi dreviny. Kvitne od leta do jesene a zvyšok roka má zaujímavú striebristo zelenú farbu. Jej krása najlepšie vyznie v kombinácii s trvalkami a trávnou. Levanduľu môžete zasadiť do črepníku a pestovať ju v dome. Je to nezničiteľná rastlina, ktorej sa darí aj v kamienkovej pôde. Levanduľa má rada slnko a nevadí jej sucho. Stačí jej vlaha z dažďa a občasné zastrihnutie. Nie je to len okrasná drevina, ale i liečivá rastlina. Upokojuje, hojí a má antioxidačné účinky.

Borievka obyčajná

Borievka je vhodná ako kostra záhrady, pretože je celoročne zelená. Má veľa odrôd s rôznymi veľkosťami od trpasličích po väčšie kríky. Navyše jej svieža vôňa je cítiť po celej záhradke. Rastie veľmi pomaly a preto sa hodí aj na vysádzanie do hrantov. Okrem občasného zastrihnutia do požadovaného tvaru nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Borievka má rada slnko a priepustnú pôdu. Vo voľnej prírode rastie dokonca na skalách a svahoch. Tento ker je navyše liečivý. Plody borievky sa zberajú na jeseň a sú účinné proti infekciám.

 

 

 

You may also like