Nábytok z dreva, konkrétne z masívu, je medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Je to najmä vďaka jeho charakteristickej vôni, vzhľadu, ale aj odolnosti. Navyše ide o materiál, ktorý sa hodí ako do interiéru, tak do exteriéru – na záhradu. Ako ho ale správne ochrániť?
K tomu, aby nedochádzalo k znehodnoteniu nábytku z dreva, je väčšinou potrebné chrániť ho povrchovou úpravou. Tá sa stará najmä o to, aby drevo nepohlcovali vlhkosť.
Pozor na vodu
To však neznamená, že môžeme vyliať vedro vody na nábytok zakaždým, keď ho budeme čistiť. Ani drevený nábytok z masívu s povrchovou úpravou neznesie vysokú vlhkosť. Tá by mohla nábytok nenávratne poškodiť. Ak chcete, aby vám váš drevený nábytok vydržal čo najdlhšie, mali by ste vedieť, ako sa oň starať a predĺžiť tým jeho životnosť.
Laky na drevený nábytok
Akým spôsobom sa budeme o drevený nábytok starať, sa odvíja od toho, akou povrchovou úpravou je ošetrený. K veľmi častým povrchovým úpravám patria syntetické nátery alebo vodouriediteľný lak. Ak však lakovaný nábytok poškodíte, nemožno ho opraviť iba lokálne. Je potrebné ho prelakovať celý znova. Pri lakovej úprave si môžete vyberať medzi rôznymi stupňami lesku. Vysoko lesknúci drevený nábytok je síce krásny, ale náročnejši na údržbu. Sú na ňom vidieť všetky odtlačky aj škrabance.
Voskovaný drevený nábytok
Oveľa ekologickejším variantom, ktorý je vhodný aj do domácnosti s alergikov a astmatikov, je drevený nábytok s olejovou či voskovou povrchovou úpravou. Obe tieto úpravy oproti laku neobsahujú žiadne škodlivé látky. Nábytok s týmito povrchovými úpravami je náchylnejšie na poškodenie. Voskovanému nábytku nesvedčia tekutiny. Dokonca trocha vyliatej vody na ňom bude robiť nevzhľadné fľaky. Na druhú stranu sa na voskovaný nábytok nebude usadzovať toľko prachu. Ide o povrchovú úpravu, ktorá je náročnejšia na údržbu.
Olejová povrchová úprava
Olejová úprava dreveného nábytku je oproti vosku odolná proti vode dlhší čas. Aj tu ide ale o krátkodobú záležitosť. Nikdy ho však nevystavujte pare, proti ktorej odolný nie je. Olejová úprava nábytku dáva vyniknúť jeho prirodzenému dekoru. Nehovoriac o rôznych odtieňoch olejov, ktoré môžu váš nábytok zafarbiť takmer do akejkoľvek farby.
Ako sa starať o drevený nábytok?
Ako prvé by sme mali dbať na to, aby sme drevený nábytok ochránili pred zbytočnými tekutinami, napríklad pred poliatím nápojmi. Ďalej potom pred priamym teplom pochádzajúcim od krbu a radiátorov či pred mechanickým poškodením, kam patrí poškriabanie nábytku z dreva a prehnaná záťaž. Pri olejovej úprave dreveného nábytku, nevystavujte ho ani blízko miest, kde je vysoký výskyt vodných pár. To isté platí o blízkosti priameho slnka či klimatizácie. Pod priamym svetlom, aby došlo k blednutiu farby a strate lesku. Ak sa na nábytok dostane voda, ihneď ju zotrite suchou handričkou.
Niektoré typy povrchových úprav nábytku, najmä olejová úprava, občas potrebujú nový nános. Olej prirodzene vysychá, preto je potrebné ho raz za čas naniesť znova. Vďaka tomu, že budete drevený nábytok pravidelne olejovať, bude odolnejší a tvrdší. Nehovoriac o tom, že sa skryje aj nejaká tá škvrna či škrabanec. Na nábytok opatrený voskovou úpravou neukladajte nič teplé, čo by mohlo zapríčiniť rozpúšťanie vosku. To isté platí o mokrých predmetoch.
Čistenie nábytku z dreva
Na čistenie nábytku z dreva používajte mäkkú handričku alebo špongiu a špeciálny prípravok na to určený. V najhorších prípadoch používajte handričku mierne navlhčenú vodou, potom nábytok vysušte suchou utierkou. Tiež nezabúdajte na pravidelné utieranie prachu, vďaka čomu nebude potrebné nábytok tak často čistiť.