Prebuďte vašu záhradu počas skorej jari

by spravca

Zime pomaly odzváňa a preto je najvyšší čas na jarné upratovanie záhrady. Okrem estetických úprav vás čaká prvá výsadba, ktorej plody si vychutnáte o pár mesiacov. Odmenou množstva práce vám budú záhony plné farebných kvetov, vlastnoručne vypestovaná zelenina, či sladké ovocie.

Jarné upratovanie v záhrade

Po studených mesiacov vyzerá záhrada tak trochu smutno a spustnuto. Prvé dni v záhrade sú naozaj namáhavé, prebúdzate ju predsa k životu. Dôležité je čistenie plôch na sadenie od napadaného lístia,  zlomených konárov a zamrznutých rastlín. Ak by ste túto činnosť vynechali, hrozilo by neskoršie hnitie plodín. Po vyčistení je potrebná starostlivosť o pôdu. Rýľovanie a hnojenie je samozrejmosťou. Hnojením zeminy zabránite škodcom napadnúť rastliny a tie majú zároveň dostatok živín na zdravý rast.

V prípade, že máte v záhrade dreviny, postarajte sa o odstránenie zhnitých častí. Kríky potrebujú okrem zastrihnutia zmladzovací rez, kontrolu mulčovacích textílií, postrek proti burine a škodcom. Nezabúdajte na váš trávnik. Jarná starostlivosť je základom pre zdravý trávnik počas celého vegetačného obdobia. Okrem hnojenia sa sústreďte na dosiatie suchých plôch, odstránenie buriny a pokosenie, či zarezanie trávnika. Dôležitá je i vertikulácia trávnatých plôch t.j. odstránenie plsti, ktorá zabraňuje prieniku vody a živín ku koreňom.

Záhrada nie sú len zarastené plochy. Z estetického hľadiska je nutné vyčistiť chodníky, terasy a oddychové plochy. Steny obytných plôch nenechajte obrastené popínavými rastlinami a ploty očistite od bahna a prachu.

Sadíme prvé rastliny

Stromy, kríky a dreviny

Ako prvé po rozmrznutí pôdy môžete sadiť stromy a kríky. Marcové obdobie praje aj živým plotom, ružiam a polokrom, ktoré potrebujú na jar rez a následne kvitnú od leta do jesene. Pre väčšinu listnáčov bez balu je však najvhodnejším obdobím na pestovanie a presádzanie jeseň. Nasledujúce mesiace sa môžete sústrediť na výsadbu buku, broskyne, marhule, divého viniča, popínavých ruží, či vistérie. Voňavý orgován by mohol v marci zamrznúť, preto je vhodnejšie ho začať sadiť od polky apríla. Postreky na ovocné stromy je potrebné aplikovať začiatkom apríla. Zároveň okolie stromov prerýľujte a urobte nástelku. Na jar nezabúdajte na jahodové záhony, musíte ich prečistiť od buriny.

Cibuľoviny a letničky

V prípade, že ste na jeseň zasadili cibuľoviny, budete sa na jar tešiť zo záplavy kvetov. V marci začínajú kvitnúť tulipány, hyacinty, narcisy, či krókusy. Pri ich odkvitaní je potrebné odstránenie odkvitajúceho súkvetia. V apríly až máji by ste mali vysádzať letné cibuľoviny ako gladioly, či hľuznaté kvetiny (napríklad tigrídie , georgíny, frézie a iné). Na okrasné záhony sa vysádzajú letničky, ktoré musíte počas suchého obdobia zalievať. Letničky majú radi slnko a preto im vyberte slnečné stanovište.

Jarná zelenina

Po vyschnutí pôdy a pri stabilnom počasí je čas na výsadbu zeleniny. Mrkva, cibuľa, hrach, paštrnák a fazuľa nemajú radi výkyvy teplôt a preto s nimi až tak neponáhľajte. Obľúbené paradajky sa sadia hlavne do skleníkov a fóliovníkov. Na jar do nich vysaďte už predpestované priesady. Začiatkom apríla môžete sadiť aj popínavý bôb, ktorý môže vyrásť až do výšky 120 centimetrov. Nezabudnite mu vytvoriť oporu. Medzi na jar sadenú zeleninu patria aj plodiny ako rukola, reďkovka, pór, kučeravý kel a zemiaky. Zeleninové riadky by sa mali sadiť v smere zo severu na juh. Všetky rastliny tak budú mať dostatok slnečného žiarenia počas celého dňa.

Nezabudnite na bylinky

Bylinky si často kupujeme v obchode. Skúste si v záhrade vypestovať niektoré z nich a uvidíte, že sa kvalitou budú líšiť. Ich výhodou je, že sa môžu pestovať v záhrade i doma. Pre vysádzanie máte na výber len semená alebo už hotové priesady. Skúste ich sadiť v kombinácii so zeleninou, napríklad kôpor vedľa uhoriek alebo pažítku s mrkvou. Rastliny sa takto vzájomne ochránia proti škodcom. Odmenou starostlivosti o bylinky vám bude skvele dochutené jedlo.

 

 

 

 

You may also like