Kvalitné matrace a lôžkoviny sú základom pre zdravý, plnohodnotný spánok. Investícia do nich sa vyplatí, ale musíte rátať s vyššími výdavkami. Životnosť matracov, vankúšov, paplónov a diek môžete predĺžiť aj o roky vďaka pravidelnej a správnej údržbe. Čistiť a udržiavať tieto posteľné doplnky by ste mali aj kvôli eliminácii rizika vzniku alergií a iných zdravotných problémov.
Pozor na staré matrace!
Výber matraca by ste nemali podceniť, pretože práve táto časť postele je dôležitá pre kvalitný spánok. Ak budete dlhodobo spať na starom, preležanom, príliš tvrdom alebo naopak príliš mäkkom matraci, dostavia sa u vás časom problémy pohybového charakteru. Najčastejšie ide o bolesti krčnej chrbtice, krížovej oblasti a problémy s kĺbmi. Staré matrace bývajú veľmi často plné plesní a roztočov. Plesne a roztoče sú silnými alergénmi, ktoré dokážu vyvolať problémy aj u zdravých ľudí.
Prítomnosť týchto alergénov na prvý pohľad neodhalíte. Napríklad pleseň je vidieť až vo fáze, kedy naozaj škodí a vyvoláva respiračné ochorenia. V tejto fáze šíri do okolia spóry, ktoré sa vzduchom dostanú do celého bytu. Plesne zhoršujú alergické stavy a môžu vyvolať astmatické záchvaty.
Roztoče sú viditeľné len pod mikroskopom a dokážu sa rýchlo premnožiť nielen v matracoch, ale tiež v kobercoch a čalúnenom nábytku. Staré matrace vo väčšine prípadov nespĺňajú hygienické normy a sú vyrobené z materiálov, ktoré sú náchylné na pohlcovanie vlhkosti.
Kedy vymeniť matrace
Staré matrace by ste mali vymeniť za nové zhruba po 8 rokoch. Po uvedenom čase aj tie najlepšie matrace stratia elasticitu a nedokážu byť oporou pre telo.
V matraci sa aj pri tej najlepšej starostlivosti časom nahromadia odumreté kožné bunky, ktoré sú živnou pôdou pre už spomínané roztoče.
Údaj 8 rokov je len približný. V niektorých prípadoch je nutné vymeniť matrac skôr. Napríklad vtedy, keď sú na ňom viditeľne preležané miesta, začne príliš zapáchať alebo pocítite diskomfort pri spaní. Aký by mal byť ideálny matrac?
- Ak vyberáte matrace pre už zakúpené postele, musíte ich veľkosť prispôsobiť veľkosti lôžka.
- Minimálna veľkosť matraca pre jednolôžko je 90 x 200 cm. V prípade dĺžky je nutné myslieť na to, aby matrac presahoval vašu výšku aspoň o 15 cm.
- Minimálna veľkosť matraca pre dvojlôžko je 180 x 200 cm.
- Na pevnom podklade je odporúčaná hrúbka matraca okolo 20 cm. Pri pružnom podklade môže byť matrac o niečo tenší.
- Lepšie je kúpiť dva oddelené matrace, ako jeden veľký. Každý z partnerov má inú váhu a stavbu tela, na ktorú je treba pri výbere matraca prihliadať.
- Materiál matraca si dobre premyslite. Medzi najlacnejšie patria matrace z polyuretánovej peny, ktoré však nie sú vhodné na každodenné spanie. Vyšší štandard spania vám poskytnú matrace zo studenej a lenivej peny.
Lôžkoviny pre komfortný a plnohodnotný spánok
Nemenej dôležité ako matrace, sú lôžkoviny. Predstavte si, ako kladiete hlavu do mäkučkého vankúša a zakrývate sa hrejúcim paplónom. Pri paplónoch platí, že by ste mali mať doma dve sady – jeden paplón používajte počas teplejších mesiacov a druhý v zime. Opäť by si mali dávať pozor hlavne alergici. Pre nich sú určené antialergické materiály. S výberom vankúša to budete mať o niečo zložitejšie.
Vankúš neslúži len ako prostriedok komfortného spánku. Je oporou pre hlavu a dokáže zabrániť vzniku bolestí chrbtice či chrápaniu. Vyššie vankúše sú určené pre ľudí, ktorí spia radi na boku alebo na bruchu a nižšie pre tých, ktorí obľubujú spánok na chrbte.
Pri výbere materiálu môžete zvoliť lenivú penu, ktorú sme už spomínali ako ideálny materiál pre matrace. Vankúš z lenivej peny sa prispôsobí pohybu hlavy a nespôsobuje na ňu tlak. Pre alergikov sú vhodné vankúše z BIO lenivej peny.
Viete, ako sa čistia matrace a lôžkoviny?
Väčšina ľudí začne s čistením lôžkovín alebo matracov až po tom, keď sa u nich v domácnosti objavia vši. Vši sú síce nepríjemný parazit, ale po ich výskyte nemusíte ihneď všetko prať pri vysokých teplotách alebo kupovať nové vankúše.
Vši sa najlepšie cítia vo vlasoch a mimo nich veľmi rýchlo uhynú. Ak sa u vás v domácnosti objavia vši, stačí vyprať posteľnú bielizeň na 60 stupňoch. Matracom a lôžkovinám venujte pozornosť po celý rok. V prípade, že chcete žiť ekologicky a matrace šetriť, kúpte si chránič na matrac. Nielenže predídete znečisteniu matraca, ale ušetríte si aj kopec starostí, pretože chránič sa perie a čistí jednoduchšie ako matrac.
Ako často by ste mali venovať čas čisteniu matracov? Minimálne raz za dva týždne. V tomto časovom horizonte stačí matrace povysávať.
Ak pocítite, že už zapáchajú, bude nutný dodatočný zásah. Na čistenie matracov nemusíte používať agresívne chemické prípravky. Postačí vám obyčajná sóda bikarbóna, ktorou posypete povrch matraca, pretriete ho kefkou a následne povysávate. Sóda pohltí všetky pachy a vlhkosť.
Vysávač odstráni z matraca s jedlou sódou aj prach. Škvrny na matracoch vám pomôže odstrániť podomácky vyrobený čistič z citrónovej šťavy, ktorú zmiešate s vodou a postihnuté miesto vydrhnete hubkou. Na naozaj znečistené časti matraca zaberie zmes 250 ml peroxidu vodíka (3 %), 40 g jedlej sódy a pár kvapiek bežného mydla. Nastriekajte pripravenú zmes na škvrny, nechajte ju pôsobiť 20 minút a následne zvyšky zmesi povysávajte. Po vyčistení nechajte matrac vždy vyschnúť.
Ako prať a čistiť lôžkoviny? Každé ráno by ste mali nechať lôžkoviny prevetrať a vyschnúť. Od jari do jesene vám odporúčame raz do týždňa vyvesiť vankúše a paplóny na slnko. Nikdy neklaďte prikrývku na lôžkoviny alebo ich neukladajte do skrine bez toho, aby boli poriadne vysušené. Pri praní vankúšov a paplónov sa riaďte pokynmi výrobcu. Platí všeobecné pravidlo, že lôžkoviny je lepšie prať na jemnom praní pri maximálne 30 stupňoch. V práčke by ste mali prať lôžkoviny samostatne bez inej bielizne. Na pranie si kúpte špeciálny prací prostriedok s obsahom enzýmov a bez pridaného chlóru. Paplóny a vankúše vymeňte za nové akonáhle spozorujete zmenu ich farby alebo ak stratia formu.