Veľa ľudí si vymaľuje celý dom alebo byt svojpomocne. Pri troche šikovnosti zvládne túto činnosť naozaj každý. Niekedy nie je výsledok taký, ako ste očakávali, pretože sa pri maľovaní dopustíte rôznych, veľakrát banálnych chýb. Prinášame vám prehľad toho, čomu by ste sa mali pri maľovaní stien vyhnúť.
Nešetrite na farbách
S trochou zveličenia môžeme povedať, že vhodne vybraná farba na steny za vás spraví polovicu práce. Prvý váš krok pred maľovaním musí viesť do obchodu farby laky, kde vám poradia, ktorá farba je vhodná na maľovanie daného povrchu. Ak sa vám zdá konkrétna farba drahá, je to celkom iste tým, že je kvalitná. Lacnejšie farby sú menej hutnejšie, pri maľovaní musíte použiť viac vrstiev a v závere zistíte, že ste prerobili, pretože ste touto farbou namaľovali oveľa menšiu plochu. V prípade, že nenájdete v obchode vašu vysnívanú farbu, môžete si dať farby namiešať. Nešetrite ani na množstve farby. Farba vám musí vyjsť na celú stenu, pretože sa pri kúpe novej celkom iste netrafíte do odtieňa.
Zakúpte si vhodné pomôcky
Maľovanie sa vie predražiť aj z dôvodu, že si nekúpite vhodné pomôcky na maľovanie. Dosiahnuť na strop zo stoličky môže byť veľmi nebezpečné, a preto si kúpte na maľovanie rebrík. Ak máte vyššie stropy, vhodný je rebrík. Maľovanie je značne špinavá práca. Zamazaný od farby budete nielen vy, ale tiež vaše okolie. Kúpte si dostatočné množstvo krycích fólií na nábytok a podlahy. V prípade, že chcete ušetriť, na podlahy vám budú stačiť kartóny a nábytok prekryjete starými plachtami. Je to však zbytočné, pretože krycie fólie stoja zopár eur. Pozor na lomové hrany stien, ktoré je nutné prekryť maskovacou páskou. Maliarska páska pomôže ochrániť rámy okien alebo zárubne dverí. K maľovaniu nevyhnutne potrebujete valček alebo štetec. Možno sa vám s valčekom horšie manipuluje, ale pomocou neho dokážete rýchlo vymaľovať veľké plochy. Naopak štetce sú určené na vymaľovanie detailov. Niektoré plochejšie štetce plne nahradia valček.
Nerovnosti stien dajte opraviť majstrom
Ak máte na stenách už veľa náterov, je lepšie steny oškriabať. Pred samotným maľovaním skontrolujte celý povrch steny. Všímajte si praskliny, odraté miesta alebo dierky. Všetky tieto nerovnosti musíte pre vymaľovaním dorovnať. Menšie praskliny sa dajú vyplniť maltou a tmelom. Väčšie nerovné plochy vám neodporúčame opravovať svojpomocne. Niekedy sa naozaj oplatí vsadiť na šikovné ruky majstrov.