Domácnosť sa rozrástla o ďalšieho člena, lenže váš byt nie je nafukovací a do väčšieho sa sťahovať nechcete. Čo v takom prípade robiť? Prinášame niekoľko tipov, ako si hravo poradiť s interiérom, aby ste v ňom mohli aj naďalej pohodlne žiť.
Veľká, ale praktická
Začnime trochu netradičným tipom – rohovou sedačkou. Mnohí ju pri zariaďovaní menšieho bytu pre jej veľkosť ihneď zavrhnú, robia však chybu. Všetko je o správnom výbere a prepočítaní rozmerov. Okrem toho, že sa na ňu zmestí viac ľudí, ju môžete tiež roztiahnuť, čím z nej urobíte posteľ. Kratší koniec potom väčšinou máva aj úložný priestor, ktorý vám poslúži napríklad na uskladnenie upratovacích pomôcok či sezónneho oblečenia.
Hor sa k výškam
Priestorovo efektívne je aj stávka na poschodie. Pokiaľ máte dostatočne vysoké stropy, nebojte sa k nim priblížiť. Veľmi časté sú v menších interiéroch postele na poschodí s rebríkom a skrinky, ktoré čiastočne znižujú podhľady. Pod tieto prvky môžete umiestniť kancelársky stôl, gauč alebo ďalšie úložné priestory. Možnosťou je aj kuchynský kút, tam však hrozí, že vám načuchne matrac a posteľná bielizeň nad ním.
Koľko spotrebičov máš, toľko zaberáš priestoru
Veľa priestoru sa dá ušetriť na spotrebičoch. Naozaj potrebujete umývačku riadu? Čo tak namiesto nej zaobstarať ďalšiu skrinku? Alebo napríklad práčku a sušičku? Skúste namiesto dvoch zariadení zaobstarať jedno, ktoré zvládne oboje – ako prať, tak sušiť. Aj bez mikrovlnnej rúry sa dá zaobísť. A varná doska? Hoci predstavuje ľahký diskomfort, oveľa skladnejšia je tá do zásuvky, ktorú mnohí pamätajú napríklad z kempov či vysokoškolských internátov.
Cestou minimalizmu
Možno je vám meno Marie Kondo povedomé. Tejto japonskej spisovateľke sa nie nadarmo hovorí kráľovná upratovania. Jej kniha Zázračné upratovanie: Poriadok raz a navždy sa stala bestsellerom a mnohých inšpirovala k pretriedeniu vecí a vyhádzaniu tých nepotrebných. Všetko je založené na minimalizme, kedy si v domácnosti necháte len to najpotrebnejšie. Výsledkom by mal byť spokojnejší život a – čo je v tomto prípade najdôležitejšie – ušetrenie priestoru a prevzdušnenie bytu.
Ak žijete v naozaj malom byte, môžete sa inšpirovať vo východoázijských kultúrach. Pre Japoncov a Kórejcov nie je nič neobvyklé žiť v extrémne malých bytoch, ktorých priestory aj napriek tomu využijú na maximum. A ak sa vám ani po dôkladnom vytriedení niektoré veci domov nezmestia, za uváženie stojí prenájom pivnice alebo iných priestorov, ktoré vám poslúžia ako sklad pre menej potrebné položky.
Zdroj obrázku: Far Corners Photo / Stock.adobe.com
Dana Grófová
Copywriter