Plastové, drevené alebo hliníkové okná? Vyberte si správne

by spravca

Možno sa nachádzate v situácii, kedy vaše staré okná doslúžili alebo hľadáte vhodné pre novostavbu. Nech už patríte do akejkoľvek skupiny, vyberať budete iste nejaký čas. Veď investícia do okien riadne uberie z rodinného rozpočtu. Dúfame, že vám pri výbere pomôžu naše tipy ohľadom materiálov okenných profilov.

Drevo je klasikou

Drevo je pevným a odolným materiálom, ktorý je vhodný na výrobu okien do každého typu domu. Pomaly však ustupuje do úzadia pred novými, inovatívnymi materiálmi. Prevahu získavajú plastové okná, ktorých cena je tlačená predajcami smerom dolu. Drevo a jeho výhody: pevnosť, odolnosť, tepelná izolácia, dizajn, navodenie nenahraditeľnej klasickej atmosféry. Nevýhody drevených okien: pri zlom spracovaní drevo napádajú škodcovia, potrebná častejšia údržba (brúsenie a lakovanie), vysoká cena nie je úmerná životnosti a odolnosti.

Hliník ako top materiál

Hliník sa postupne dostáva do viacerých sfér stavebníctva. Je skvelým materiálom na výrobu profilov pre veľkorozmerné okná a dvere, presklenia terás či pergolí. Čoraz častejšie je vidieť na novostavbách hliníkové okná a dvere, ktoré sú z hľadiska odolnosti a životnosti neprekonateľné. Predsa len plastové vchodové dvere či okná vám nevydržia dve generácie, tak ako hliníkové. Výhody hliníkových okien: vysoká odolnosť, elegantný dizajn, nepodliehajú korózii, dlhá životnosť, bezúdržbovosť. Nevýhody okien z hliníka: pomerne vysoká cena, tepelnoizolačné vlastnosti nedosahujú úroveň ako pri dreve alebo plaste.

Nesmrteľný plast

Plast už nejaký ten rok vyhráva ako materiál na výrobu okien či dverí. Dôvodom je nielen ich bezkonkurenčná cena, ale aj dobré izolačné vlastnosti. Okná z plastu značne ušetria vaše výdavky na kúrenie, zároveň sú plastové okná v mestách akým je Bratislava únikom pred hlukom z ulice. Výhody plastových okien: priaznivá cena, dlhá životnosť, tepelná i zvuková izolácia, bezúdržbovosť, veľký výber farebných prevedení. Nevýhody okien z plastu: hrozba deformácie pri vysokých teplotách, nie sú vhodné na veľké presklenia, sú náchylné na vykývanie.

Netradičné novinky

Ak túžite po netradičnom riešení pre váš dom, skúste bezrámové okná. Pri presklených stenách vám zaručia dokonalý pôžitok z prepojenia interiéru a exteriéru. V prípade, že túžite po klasike, ale zároveň vysokej kvalite, poobhliadnite sa po profiloch z drevohliníka. Ide o okná, ktoré majú vnútorný profil drevený a vonkajší hliníkový. Týmto spojením dosiahnete pocit útulnosti a zároveň vysokej stability okien.

 

You may also like