Jeseň na dvoch kolesách s celou rodinou

by spravca

Leto sa síce skončilo, no čaká nás krásne jesenné obdobie, ktoré je ako stvorené na rôzne výlety v prírode. Nemusíte sa vydať na niekoľko dní na Liptov alebo Oravu, úplne stačí, ak vybehnete niekam blízko vášho obydlia. Najlepším spoločníkom bude bicykel, ktorý vás dovedie do cieľa rýchlejšie, ako nohy.

S bicyklom aj na kraj sveta

Bicykel je veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom, pretože sa s ním dostanete nielen na ťažko dostupné miesta, ale naopak, aj na veľké vzdialenosti. Ak ho umiestnite do auta, prepraviť sa s ním môžete aj stovky, či tisícky kilometrov. Kým v minulosti ho mnohí ľudia nakladali do kufra auta, dnes sú možnosti úplne iné. Pripomenúť musíme aj fakt, že prepravovať bicykle inak, ako pomocou nosiča, je zakázané a za porušenie hrozí mastná pokuta. Bez zariadenia na to určeného určite bicykle neprevážajte, pretože to predstavuje aj bezpečnostné riziko. Na druhej strane, ak máte k dispozícii nosiče bicyklov, na cyklovýlet sa môžete vydať aj na kraj sveta.

Nosič na strechu alebo ťažné?

Ako sme už spomínali na trhu nájdeme dva druhy nosičov. Tie strešné dokážu prepraviť dva až štyri bicykle, no do úvahy treba vziať aj samotnú nosnosť strechy auta, o ktorej údaje nájdete v technickej dokumentácii. Nevýhodou je, že pri preprave bicyklov na streche sa zvyšuje aj spotreba paliva, čo nie každý vodič akceptuje. Pri rýchlosti 90 km/h ide o spotrebu vyššiu o tretinu a pri rýchlosti 130 km/h sa spotreba môže zvýšiť až o polovicu. Prekvapiť vás môže aj nedostatok pri vjazde do garáže alebo podjazdu. S bicyklami umiestnenými na streche sa tam väčšinou nedostanete, čo je v niektorých prípadoch veľkou prekážkou.

Naopak, nosiče na ťažné sú bez obmedzení a nemusíte s nimi myslieť na rôzne prekážky na ceste. Treba ale povedať, že pri zaobstaraní tohto druhu nosiča sú počiatočné náklady vyššie, no výsledný efekt poteší naozaj každého. Tieto nosiče na ťažné zariadenie sú nielen praktické, ale aj pohodlné, pretože bicykle na ne dokáže umiestniť aj žena. Ak prevážate bicykle pravidelne, určite si vyberte radšej tento typ. Podmienkou je ale guľa na aute, čo mnohých spočiatku od kúpy nosiča odradí. Pri dlhšej dovolenka určite nezabudnite okrem prepravného zariadenia pre bicykle aj na strešný box, do ktorého pohodlne umiestnite všetku batožinu. posádka auta sa tak nebude musieť tlačiť v malom priestore s kuframi, či cestovnými taškami.

 

You may also like