Ako sa správne starať o drevo?

by spravca

Každý z nás si veľmi dobre uvedomuje fakt, že drevo, čiže prírodný a ekologický materiál, ktorý patrí medzi špičku materiálov vo svete stavebníctva, si zaslúži náležitú starostlivosť. Ak by ste sa o drevo nestarali, čiže by ste zanedbali povrchovú úpravu, drevo by začalo postupne praskať a znehodnocovať sa. Aby ste sa však tomu vyhli, siahnite po lakoch a farbách na drevo, ktoré zaručia ich prvotriednu kvalitu a životnosť až niekoľko desiatok rokov. Pýtate sa, čo si všímať pri výbere? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcim článkom aj vy.

Starostlivosť o drevo nemôžete zanedbať!

Ak by ste totiž starostlivosť a údržbu o drevo zanedbali, nečudujte sa, že by daný produkt prestal plniť svoje základné funkcie. To znamená, že nikdy nemôžete dopustiť, aby došlo k rozsiahlemu až úplnému zničeniu náteru a následnej degradácii dreva zmenou farby povrchu dreva. Ak by sa však drevo začalo lúpať či výrazne meniť povrchovú štruktúru, môžete ho jemne obrúsiť a až na čisté a ošetrené drevo naniesť náterový systém. Základom sú však včasné opravy, a to za pomoci špeciálnych farieb a lakov na drevo.

Aký je rozdiel medzi lazúrou, lakom a farbou na drevo?

Farby laky na drevo môžete v súčasnosti nakúpiť rýchlo a jednoducho, prostredníctvom internetu. Máte na výber širokú ponuku maliarskych farieb, stierok, termoizolačných hmôt, sprejov, lazúr na drevo či farieb na drevo, vďaka čomu ostane povrch drevených materiálov zachovalý. Lazúra na drevo, ktorá je odolná voči vplyvom vonkajšieho prostredia, zabezpečuje stabilitu dreva, pričom sa používa zväčša na ochranu okien a dverí. Používa sa najmä vtedy, ak chcete zabezpečiť lesklejší vzhľad povrchu. Lak na drevo zachováva prirodzený odtieň dreviny, pričom chráni drevo pred vlhkosťou. Na trhu nájdeme mäkšie aj tvrdšie laky, ktoré je možné použiť na podlahy, dvere, okná i obklady. Farby na drevo sú vodou riediteľné alebo rozpúšťadlové, pričom ich je možné použiť rovnako ako v interiéri, tak aj v exteriéri.

 

You may also like