5 tipov, ako predchádzať drahým opravám strechy

5 tipov, ako predchádzať drahým opravám strechy

by spravca

Bez ohľadu na to, či váš dom prikrýva plochá alebo strmá strecha, o jej údržbu by ste mali pravidelne dbať. Prečo? Pretože pravidelná starostlivosť vám môže ušetriť tisícky eur. Prinášame vám 5 tipov, ako predísť jej drahej oprave.

1. Spoľahnite sa na vlastný zrak

Vyliezť na rebrík a skontrolovať, ako na tom vaša strecha je, by ste mali minimálne raz za rok. Inšpekciou zistíte, či nie je poškodená škridla, a či vám nepreteká voda cez spoje, krytiny okolo okien či lemy komínov.

2. Nenechajte mach a plesne rásť

Väčšinou je poškodenie strechy spôsobené organizmami, ktoré na nej žijú. Medzi ne patria okrem plesní a machu napríklad aj riasy a lišajníky. Všetky do seba vstrebávajú vodu, čím jej zabraňujú stekať odkvapmi dole. A práve tým narúšajú štruktúru strechy. Ak je tá vaša pokrytá čiernou či zelenou vrstvou, je načase zavolať si firmu na čistenie striech.

Ukážka čistenia strechy  - Bomba Fasáda

Ukážka čistenia strechy  – Bomba Fasáda

3. Ako sú na tom odkvapové rúry?

Voda vám môže na streche stáť aj vtedy, keď sa upchá odkvap. Preto by ste ho mali pred jeseňou i po nej vyčistiť. Vinníkom totiž bývajú najmä usadené listy zo stromov či vtáčí trus.

4. Pozrite sa na strechu aj zvnútra

Niekedy škody nie sú viditeľné z exteriéru, no keď vyleziete na pôjd, uvidíte nedostatky, ktoré môžu skončiť drahou opravou.

5. Profesionálne čistenie strechy

Jednoduché čistenie strechy zvládnete aj sami, podobne ako drobné úpravy. Ak sa však machy, lišajníky či plesne nachádzajú na prevažnej časti vašej strechy, je načase zavolať si expertov.

Čisteniu striech sa venuje na Slovensku nejedna firma. Je však dobré pozrieť si aj to, aké prostriedky používajú. Umývanie strechy je totiž dobré zveriť firme, ktorá dbá aj o životné prostredie a vaše zdravie. Koniec koncov, zvyšky čistiaceho prostriedku stekajú do okolia domu, čím škodia rastlinám.

Existuje ekologické čistenie striech? Áno.

Spoločnosť Bomba Fasáda vyvinula vlastný čistiaci roztok, ktorý je 100 % ekologicky rozložiteľný. Nielenže z vašej strechy umyje nečistoty, ale ju aj zakonzervuje kryštálikmi soli. Preto ak je vaša strecha v zlom stave, netreba čakať, kým začne praskať.

 

You may also like